Megszavazták a kórháztörvényt, az ellenzék kivonult

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A parlament ismét tárgyalta és az ellenzék kivonulása után 192 igen és 2 nem szavazat mellett elfogadta a kórháztövényt. Az Országgyűlés másodszor szavazott a jogszabályról, miután Mádl Ferenc köztársasági elnök megfontolásra visszaküldte a szöveget a parlamentnek.

Az ellenzék által benyújtott 14 módosító javaslatot a képviselők nem szavazták meg, így a törvényt ugyanabban a formában fogadták el, mint június 16-án. A szavazáson két kormánypárti képviselő, Páva Zoltán (MSZP) és Kis Zoltán (SZDSZ) voksolt (hírek szerint tévedésből) nemmel.
A parlament rendkívüli, hétfő esti ülését Szili Katalin házelnök azért hívta össze, mert az államfő hétfőn délután – jogával élve - megfontolásra visszaküldte az Országgyűlésnek az egyszer már elfogadott tervezetet, a kormány azonban még a törvényhozási szünet előtt el akarta fogadtatni a törvényt, és a hétfői volt az utolsó paralmenti ülés a nyári szünet előtt.
Az egészségügyi bizottság szerint a Mádl Ferencnek nem voltak alkotmányossági aggályai a törvénnyel, a köztársasági elnök mindössze általánosságban fogalmazott meg ellenvetéseket.
Kunzce Gábor (SZDSZ) úgy véli, mivel a köztársasági elnök az általános megfogalmazásokon kívül egyetlen törvényi helyet sem jelölt meg, nem szakmai, hanem politikai megfontolások alapján küldte vissza a törvényt. Szerinte a kifogások a parlament ülésein már elhangzottak, ugyanígy az azokra adott válaszok is. A pártelnök szerint a befektetők célja az lesz, hogy minél több beteget lássanak el, így egyre jobb szolgáltatást nyújtanak majd. Kuncze utalt Mádl egyik félelmére, mely szerint a gyógyszer- és orvosi műszergyártók jelenlétének árfelhajtó hatása lesz. A szabad demokrata politikus szerint a törvénytől a finanszírozási rendszer nem változik, így az államfő félelmétől nem kell tartani.
Az esti rendkívüli ülésen a napirend elfogadásakor az ellenzék kivonult az ülésteremből, mert elfogadhatatlannak tartották azt, hogy az Országgyűlés - a kormányoldal döntése miatt - még aznap, amikor az államfő azt megfontolásra visszaküldte, szavaz a kórháztörvényről.
Rogán Antal (Fidesz) a rendkívüli ülés összehívását házszabályellenesnek és alkotmányellenesnek nevezte, ezért bejelentette: pártja az ülésen nem vesz részt. Herényi Károly, az MDF frakcióvezetője szégyenteljesnek és megalázónak nevezte, hogy a törvényt ugyanazon a napon, amikor a köztársasági elnök azt megfontolásra visszaküldte, a kormány változatlan formában előterjeszti.(MTI)