A rendkívüli közgyűlést kedden Kolompár Orbán ügyvezető elnök, a Magyarországi Cigány Szervezetek Fórumának elnöke is összehívta, az általa megjelölt időpont szerda. "Az ülést a tagok 60 százaléka kezdeményezte. Ebben a helyzetben sem politikailag, sem etikailag nem tartottam volna elfogadhatónak a kérés elutasítását" - fogalmazott az MTI-nek.
Horváth és Kolompár között a jelek szerint többfrontos küzdelem alakult ki. Horváth az MTI-vel azt közölte, nem működik együtt az OCÖ-ben a Magyarországi Roma Parlament a Magyarországi Cigány Szervezetek Fórumával, mivel annak egyes vezetői antiszemita megjegyzéseket tettek a nyilvánosság előtt. "Egyikük többször is azt mondta, zsidó lobbik érdeke, hogy megakadályozzák a roma intézményrendszer kiépítését. Engem ezen érdekek szócsövének, eszközének titulált" - közölte Horváth Aladár, aki a szóban forgó képviselőt nem kívánta megnevezni. Az együttműködés felmondásának másik oka, hogy a Magyarországi Cigány Szervezetek Fóruma "saját nyers üzleti érdekei alá kívánja rendelni" az OCÖ-t és annak felállítandó intézményrendszerét - jelentette ki az OCÖ elnöke.
"Horváth Aladár kijelentései minden alapot nélkülöznek. Nem csodálkozom, hogy ilyen szorult helyzetben mindent összehord" - mondta Kolompár Orbán arra emlékeztetve, hogy az OCÖ a héten tárgyalja az elnöke ellen benyújtott bizalmatlansági indítványt.
A márciusi országos elektori gyűlésen két hely kivételével az országos önkormányzat minden mandátumát a Demokratikus Roma Koalíció szerezte meg. Az ezt alkotó három szervezet - a Cigány Szervezetek Országos Szövetsége (CSZOSZ), a Magyarországi Cigány Szervezetek Fóruma (MCF) és a Magyarországi Roma Parlament (MRP) - között azonban hamarosan vita alakult ki a pozíciók elosztása körül. Az alakuló ülésén így az MCF és az MRP osztotta el egymás között a tisztségeket. A május 29-i közgyűlésen a CSZOSZ-es testületi tagok már beterjesztettek egy bizalmatlansági indítványt Horváth Aladár ellen, ám az nem kapott többségi támogatást. A testület jelenlegi belső erőviszonyai alapján a három egykor együttműködő tömörülés közül kettő összefogásával szinte minden döntés, így a tisztségviselő-választás is végigvihető. (MTI)