A vádlottak hajléktalanokat, tisztázatlan egzisztenciájú személyeket kerestek, akik pénzért vállalták, hogy a nevüket adják a fiktív cégek alapításához, működtetéséhez. A számlakibocsátó cégekben a vád szerint a tényleges ellenőrzést Horánszki Péter, Tokics Péter és társaik gyakorolták. A vádlottak padjára kerültek a számlákat befogadó cégek vezetői közül is többen: csalással, adócsalással, illetve magánokirat-hamisítással vádolja őket az ügyészség. Bűnösségük esetén halmazati büntetésként akár 12 éves szabadságvesztéssel is sújthatók.
Ezúttal csak azoknak a személyeknek az ügyében emeltek vádat, akiknél a büntetőeljárási törvénynek a nyomozás gyanúsítástól számított két éven belül történő befejezésére vonatkozó, kedden hatályba lépő módosítása miatt most kellett érdemi döntést hozni - közölte Ihász. Ugyanakkor további húsz cég ügyében tovább folyik a nyomozás ismeretlen tettes ellen, és több tucatnyian is lehetnek azok is, akiknél a többi vádlotthoz képes viszonylag csekélyebb elkövetési érték miatt megrovással szünteti meg az eljárást az ügyészség.
A "vecsési számlagyár" ügyében 2000 szeptemberében rendelt el nyomozást az APEH Központi Bűnügyi Igazgatósága szervezetten, bűnszövetségben, különösen nagy értékre elkövetett adócsalás alapos gyanúja miatt. Az ügy a 2002-es országgyűlési választások előtt kapott nagy nyilvánosságot. A Pesti Központi Kerületi Bíróság (PKKB) ugyanis még 2001 augusztus 24-én előzetes letartóztatásba helyezte Balázsi Tamás akkori vecsési MSZP-elnököt, akit azonban 2002 április 23-án szabadlábra helyeztek. Sajtóhírek szerint a vecsési számlagyár ügyében összesen több százmillió forintnyi adót titkoltak el az elkövetők a hatóságok elől. (MTI)