A kormányfő bejelentette azt is, hogy a konkrét ügyek koordinációjára és ebben a Teleki László romaügyi államtitkárral való együttműködésre Lévai Katalin esélyegyenlőségi minisztert kérte fel. A közös fellépés legfőbb területeiként a kultúrát, az oktatást, a szakképzést és az egészségügyet jelölte meg. Medgyessy Péter szerint a népcsoport helyzetét csak „mély hittel, hamis illúziók nélkül, módszeres, a nemzeteken belüli és azok közötti munkával" lehet javítani, s e munka megkezdésével nem lehet késlekedni.
James D. Wolfensohn, a Világbank elnöke a sajtótájékoztatón hangsúlyozta: az általa vezetett intézmény elkötelezte magát a cigányokat támogató programok mellett, a roma esélyegyenlőség évtizede kapcsán pedig elsősorban a roma oktatás elősegítésébe kívánnak bekapcsolódni. „Az oktatás a fiatalok jövőjének kulcsa" - fogalmazott. Szerinte a cél, hogy a romák képessé váljanak minél nagyobb mértékben hozzájárulni a társadalom fejlődéséhez. Wolfensohn fontosnak nevezte „a romákkal kapcsolatos gondok nagyságrendjének felismerését" is. Soros György, a Nyílt Társadalom Alapítvány létrehozója is felszólalt a konferencián, s a többségi társadalmak problémájának nevezte a negatív diszkriminációt.
Adrian Nastase román kormányfő időszerű kezdeményezésnek tartotta a kormányközi munkacsoport létrehozását, amely lehetőséget nyújt, hogy a résztvevők együttműködve kiváló eredményeket érjenek el. A „roma évtizedről” azt mondta, a nemzeti és a kistérségi projektek mellett a programsorozatot később regionális szinten is ki kívánják bontakoztatni. (MTI)