Elrendelték a nyomozást a PSZÁF-ügyben

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A Fővárosi Főügyészség elrendelte a nyomozást a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének gazdálkodásával kapcsolatban több millió forint kárt okozó hűtlen kezelés alapos gyanúja miatt – jelentette be a főügyészség szóvivője kedden.

A nyomozást egyelőre ismeretlen tettes ellen folytatja az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Szervezett Bűnözés Elleni Igazgatósága (SZBEI), de valójában a felügyelet vezetője, Szász Károly által aláírt szerződések vetették fel a gyanút – tette hozzá Borbély Zoltán. A nyomozás Keller László közpénzügyi államtitkár június elején az ügyészségen tett feljelentése nyomán indult, a rendőrségen kétszer kéthetes feljelentés-kiegészítést rendeltek el.
Borbély Zoltán tájékoztatása szerint az egy hónapos adatgyűjtés során számos szerződést bekértek a nyomozók, és néhány érintettet is meghallgattak. Papp Csaba alezredes, az SZBEI gazdaságvédelmi osztályának vezetője elmondta, hogy megbízás alapján végezték el a feljelentés-kiegészítést, a keletkezett anyagot pedig június végén elküldték az ügyészségnek, amely az abban találhatók alapján hétfőn elrendelte a nyomozást, teljesítésével pedig a SZBEI-t bízta meg.
Az alezredes várakozásai szerint egy-két napon belül visszaérkeznek hozzájuk az iratok mint nyomozandó anyag. Keller László mellett a Kormányzati Ellenőrzési Hivatal (Kehi) is vizsgálta a PSZÁF működését, a jelentést a kormány is megtárgyalta. A jelentése szerint a PSZÁF 2002-ben végrehajtott szervezeti átalakítása olyan munkajogi intézkedéseket vont maga után, amelyek következtében 12 személy munkaviszonyát szüntették meg, de a Kehi szerint a szervezeti és működési szabályzat jóváhagyásának hiánya megkérdőjelezi az intézkedés jogosságát.
A vizsgálat kifogásolta azt is, hogy a köztisztviselői létszám korlátozása miatt az üzemeltetési feladatok ellátását gazdasági társasági formában szervezték, a közbeszerzési eljárást elmulasztották, illetve vezető állású köztisztviselők megbízási szerződéssel láttak el bizonyos feladatokat, azonban a Kehi ennek jogszerűségét vitatta. A vizsgálat elemezte a külföldi kiküldetéseket, utazásokat, és megállapította, ezeknél is elmulasztották 2001-ben a közbeszerzési eljárás lefolytatását, de „a hiányosságot a felügyelet tavaly kiküszöbölte". (MTI)