„A hálós ágyak felszámolása csak egy folyamat eredménye lehet. Ehhez ugyanis a megfelelő személyi és felszereltségi feltételeknek is meg kell lenniük” - mondta Bódi Éva, az Egészségügyi, Szociális és Családügyi Minisztérium főosztályvezetője. Mindezt segíthetik az országos szintű rekonstrukciós programok és a címzett beruházások, valamint a 2001 óta erre a célra forrásokat biztosító modellkísérleti programok.
2000-ben Törökszentmiklóson egy ápolt azért égett halálra, mert a lelakatolt hálós ágyból nem tudott kiszabadulni, s a mai napig nincs olyan szabály, amely előírná az egészségügyi és szociális intézményeknek, hogy dokumentálják a kényszerítő eszközök használatát - mondták el szakértők.
A szakminisztériumnak 1999-ben még tudomása volt arról, hogy több helyen használják a korlátozó eszközt, ezért körlevélben kérte a megyei közgyűlések elnökeit arra, vonják ki a hálós ágyakat a használatból. A tárca 2000-es adatai szerint az ország hét megyéjében és a fővárosban összesen 63 hálós ágyat használtak. A minisztérium 2001 októberében már csak 19 hálós ágyról tudott, melyekbe leginkább súlyos értelmi fogyatékosokat zártak be, pszichiátriai betegek esetében alig fordult elő a hálós ágyak használata. (MTI)