A washingtoni nagykövet nem zárta ki, hogy az előzetes egyeztetések nyomán már a közeli jövőben hivatalos amerikai kérés érkezhet Magyarországra. Simonyi András ugyanakkor, hogy széles körű nemzetközi együttműködésre számít ebben a kérdésben. Megerősítette azt az értesülést, hogy az Egyesült Államok nemcsak Magyarországgal, hanem több más országgal is konzultációkat folytat arról, hogy segítsék a rendőrképzési programot.
Az iraki rendőrök esetleges képzésével kapcsolatban Egyesült Államok semmifajta nyomást nem gyakorol Magyarországra, szó sincs semmifajta követelésről vagy kényszerről - jelentette ki a nagykövet, aki meggyőződésének adott hangot, hogy a magyar illetékesek mindent mérlegelni fognak, minden körülményt, minden feltételt megvizsgálnak, mielőtt minden szempontból biztonságos és megnyugtató döntést hoznak majd. Magyarország - fűzte hozzá - semmilyen nyomásnak nem enged egy ilyen jellegű kérdés eldöntésében.
A magyar kormány - vélekedett Simonyi András - az elmúlt egy évben világos és egyértelmű álláspontot foglalt el a nemzetközi terrorizmussal kapcsolatos kérdésekben. Éppen ezért amikor egy ország stabilizálását, demokratikus átalakulását kell segíteni, akkor az ehhez való hozzájárulás magyar érdek is - hangsúlyozta a washingtoni magyar nagykövet. Simonyi András igen szerencsétlennek nevezte a The New York Timesban megjelent, a témával foglalkozó írást. Utalt arra, hogy a cikkben szerepelt adatokat, illetve információkat egyáltalán nem lehet hivatalosnak tekinteni. Szerinte Magyarország megítélése Lengyelországhoz hasonlóan nagyon jó az Egyesült Államokban, nagyra értékelik a békefenntartáshoz való magyar hozzájárulást. Mind a külügy-, mind a védelmi minisztériumban kifejtették: Magyarország iraki szerepvállalása, egy szállító zászlóalj kiküldése rendkívül fontos a stabilizáció szempontjából. (MTI)