A Fidesz kétségbe vonja Teller Ede posztumusz üzenetének hitelességét

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A Fidesznek kétségei vannak a közelmúltban elhunyt világhírű atomfizikusnak, Teller Edének a magyarországi politikai ellenzéket ostorozó posztumusz üzenetével kapcsolatban, jelentette be Halász János, a párt frakciójának szóvivője hétfőn.

"Amíg nem ismerhetjük meg Teller Ede eredeti feljegyzéseit, kétségeink vannak, hogy a Népszabadság című napilapban megjelent írás hiteles-e, valóban Teller Edétől származik-e" - mondta Halász. Szerinte a pártnak azért vannak kétségei, mert a napilapban megjelentek gyökeres ellentétben vannak a tudós korábban képviselt álláspontjával.

A napilap szerint az üzenetben - a többi közt – a következő szerepel: "Az ellenzék egy év elteltével nem veszi tudomásul, hogy elvesztette a választásokat, továbbra is csak a kormányt támadja antidemokratikus módszerekkel, s nem hajlandó támogatni a nemzet egészének javát szolgáló javaslatokat."

Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke azt mondta, hogy az üzenet többnyire az atomfizikus "sztereotip gondolatait" tartalmazza a magyar sajtóban állandóan "átszüremkedő" információkkal kapcsolatban. Ugyanakkor hozzátette, hogy a Fidesz vezetői sem értettek egyet Illés Zoltán "radikális megközelítésével", amelyet az atomenergia békés felhasználásáról és a paksi atomerőmű bezárásáról fogalmazott meg.

A Népszabadság cikke szerint ugyanis az üzenetben Teller Ede az ellenzéket bírálva azt mondja: "A fideszes Illés Zoltán be akarja záratni Paksot, jóllehet nem ért az atomenergiához." Illés Zoltán hétfőn közleményben reagált a levél róla szóló kijelentésére. "Teller úrnak igaza van: sem az atom-, sem a hidrogénbomba gyártásához nem értek, de nem is terheli a lelkiismeretemet tömeggyilkosságban elpusztított milliók halála" - áll a fideszes képviselő közleményében.
Az atomfizikus a tavalyi választások hajrájában nyílt levélben fejezte ki támogatását a Fidesz számára, amit a párt áprilisi, a Kossuth téren megrendezett gyűlésén fel is olvastak. A levél eredetét azonban többen vitatták, mert nem szerepelt rajta Teller Ede aláírása. A hosszú évtizedekig az Egyesült Államokban élő Teller szeptember 10-én, életének 96. évében hunyt el. (MTI)