A vizsgálóbizottság felállítását négy fideszes országgyűlési képviselő kezdeményezte, eredetileg a Pannonplast-részvények ügyének kivizsgálására. Az előterjesztők a vizsgálat tárgyát később kibővítették "a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete által feltárt brókerbotránynak (...) és az egész botránysorozattal kapcsolatos kormányzati és kormánypárti politikusok érintettségének kivizsgálására". A módosító javaslatok közül az MSZP-s politikusok által benyújtott további 61 kérdés a brókerügy kezdetére, az előző kormányzat időszakára vonatkozik, s célja, hogy "a visszaélést elősegítő folyamatokat, valamint politikai-gazdasági és személyi összefonódásokat feltárja".
Répássy Róbert (Fidesz) szerint így lényegében lehetetlenné vált, hogy a kormány felelősségét ki lehessen vizsgálni a brókerbotrányban, mivel a szocialisták kérdései megelőzik az ellenzék által megfogalmazott kérdések vizsgálatát, a bizottság működési idejét pedig lerövidítik. A Fidesz nem döntött még arról, hogy ha a parlament megszavazza a kormánypárti módosító javaslatokat, akkor is támogatják-e a vizsgálóbizottság felállítását.
A parlamentben történt hétfői szavazás azt jelenti, hogy a Fidesz nem kívánja fenntartani határozati javaslatát a brókerügyet vizsgáló bizottság felállítására, már nem érdekelt a tisztán látásban, a vizsgálat lefolytatásában, azt el akarja lehetetleníteni és szabotálni - jelentette ki Simon Gábor (MSZP). "Amennyiben a Fidesz folytatja ezen magatartását és visszavonja saját határozati javaslatát, akkor az MSZP-frakció fenntartja és sajátjaként kezeli az indítványt" - mondta a szocialista képviselő, aki szerint az MSZP ragaszkodik a vizsgálóbizottság felállításához. (MTI)