Alkotmányellenesek a bűnmegelőzési ellenőrzésre vonatkozó rendelkezések

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Alkotmányellenesek a rendőrségi törvénynek a bűnmegelőzési ellenőrzésre vonatkozó rendelkezései - mondta ki az Alkotmánybíróság kedden Budapesten, nyilvános ülésen kihirdetett határozatában, amely azt is tartalmazza: a bűnmegelőzési ellenőrzésre vonatkozó szabályok nagymértékben kidolgozatlanok, ami a jogintézmény működését kiszámíthatatlanná és ellenőrizhetetlenné teszi. A támadott rendelkezéseket az Alkotmánybíróság a határozat kihirdetésének napjával megsemmisítette.

A kedden alkotmányellenesnek talált rendőrségi törvény 1999-es módosítása teremtette meg annak a lehetőségét, hogy a bíróság egyes esetekben - a rendőrség kezdeményezésére - a háromévi szabadságvesztésből szabadult elítélteket egy évre bűnmegelőzési ellenőrzés alá helyezze. Ugyancsak alkotmányellenes a rendőrségi törvény ezen szabályaihoz kapcsolódó belügyminiszteri rendelet, és a büntetések és intézkedések végrehajtásáról szóló törvénynek a bűnmegelőzési ellenőrzés elrendelésére vonatkozó szabálya is. Mind a rendőrségi törvény, mind a kapcsolódó jogszabályok rendelkezései sértik a jogbiztonság követelményét, és alapvető jogok alkotmányosan meg nem engedhető mértékű korlátozásához vezetnek - áll az Alkotmánybíróság keddi határozatában.
Az Alkotmánybíróság azt is kifejtette, hogy a bűnmegelőzési ellenőrzésre vonatkozó szabályok nagymértékben kidolgozatlanok, ami a jogintézmény működését kiszámíthatatlanná és ellenőrizhetetlenné teszi. Az alkalmazással összefüggő egyes részletszabályok hiányoznak, a meglévő rendelkezések pedig a szubjektív vagy akár az önkényes jogértelmezésnek teret adó, bizonytalan fogalmakat tartalmaznak. Hiányoznak továbbá az eljárási garanciák, és nem megfelelő a jogorvoslat szabályozása sem.
A támadott rendelkezéseket az Alkotmánybíróság a határozat kihirdetésének napjával megsemmisítette. A testület ugyanakkor rámutatott arra is, hogy a közrend és a közbiztonság védelme olyan alkotmányosan elismert államcélok, amelyek indokolttá tehetik rendészeti eszközök és eljárások alkalmazását, ezek szükségességéről a jogalkotónak kell döntenie.
(MTI)