A PSZÁF tiltakozik az átalakítását célzó lépések miatt

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Jogszabálysértőnek és "látszategyeztetésnek" tartja a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) a szervezetet érintő törvénymódosításról a Pénzügyminisztériumban tartott egyeztetést. A kormány hétfőn nyújtotta be a Parlamentnek a törvényjavaslatot, amelynek keretében újra kívánja szabályozni a PSZÁF működését.

A kormány által beterjesztett törvényjavaslat szerint a jövőben a Felügyeleti Tanács valamint a hivatal irányítja a PSZÁF-ot. A felügyeleti hivatal élére főigazgató és két helyettes kerül. Mindhárom vezetőt hatéves időtartamra a miniszterelnök nevezi ki. A főigazgató és helyettesei feletti munkáltatói jogokat a Felügyeleti Tanács elnöke gyakorolja - áll a törvényjavaslatban. A tanács elnökét hatéves időtartamra a miniszterelnök javaslatára az Országgyűlés választja, illetve hívhatja vissza. A tanács tagjait a miniszterelnök javaslatára a köztársasági elnök nevezi ki. Jelenleg a szervezetet elnök, a Fidesz-kormány által kinevezett Szász Károly irányítja. Elemzők szerint a változtatás célja, hogy a jelenlegi kormány számára lehetővé váljon az elnök elmozdítása.
A PSZÁF szerint a strukturális átalakítás nem megfelelő válasz a tényleges vagy vélt problémákra, viszont súlyosan sértheti a felügyelet működőképességét az EU-csatlakozás előestéjén. A felügyelet kifogásolja, hogy megfosztották attól a jogától, hogy szakmai véleményét a tervezett törvényi változtatásokkal kapcsolatban kellő időben kifejthesse.
A sürgősnek feltüntetett változtatásoknak nincs szakmailag alátámasztható magyarázata - hangsúlyozzák. A felügyelet átszervezésére irányuló törvénymódosítási javaslat a PSZÁF szerint teljesen hibás alapfeltételezésből indul ki. Megerősítik, hogy a PSZÁF 2000. évi megalakulása óta a felügyelete alá tartozó pénzügyi szervezeteknél betétesek és jóhiszemű befektetők pénze nem került veszélybe.
A felügyelet tervezett átalakítása a PSZÁF véleménye szerint alapjaiban sérti az Európai Unió pénzügyi felügyeleteinél megkövetelt intézményi, gazdálkodási, működési függetlenség elvét. Kifejezetten káros és veszélyes egy folyamatban lévő vizsgálat alatt a felügyelet átszervezése - utal a szervezet a K and H brókercégénél folyó vizsgálatra.
A PSZÁF kifogásolja azt is, hogy a kormány által ismertetett cél a felügyelet erősítése lenne ugyan a befektetők, betétesek védelme érdekében, a törvénytervezetben azonban "nem fedezhetők fel" az ezt szolgáló eszközök. (MTI)