Megsemmisítette a kórháztörvényt az Alkotmánybíróság

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A taláros testület azért semmisítette meg a törvényt, mert az Országgyűlés megsértette a törvény újratárgyalására vonatkozó alkotmányi előírást. A kormány tudomásul veszi az Alkotmánybíróság döntését.

A testület az államfő törvényhozási eljárásban betöltött szerepének értelmezésével kapcsolatos, hétfőn kihirdetett határozatát - öt különvélemény mellett - az elnök szavazatával fogadta el. A határozat szerint a megsemmisítés nem érinti az alkotmányellenes és megsemmisített törvény alapján létrejött jogviszonyokat, s a belőlük származó jogokat és kötelezettségeket. Mivel az Alkotmánybíróság a kórháztörvény alkotmányellenességét formai okból megállapította, azért annak tartalmi alkotmányellenességét nem vizsgálta.



Az ügy előzménye, hogy az államfő a törvényhozási eljárásban betöltött szerepének értelmezését kérte annak kapcsán, hogy az Országgyűlés június 23-ai rendkívüli ülésén változatlan formában fogadta el a kórháztörvényt, amelyet Mádl Ferenc aznap küldött vissza megfontolásra a Háznak.



Az AB határozatához három alkotmánybíró párhuzamos indokolást, öten pedig különvéleményt csatoltak, így a határozat meghozatalánál Holló András elnöki szavazata döntött.



A kormány tudomásul veszi az Alkotmánybíróság döntését, az egészségügyi miniszter azonban sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a kórháztörvény eljárási vita áldozatává vált. Kökény Mihály szerint a kórháztörvény irányt szab az egészségügy átalakításának és az Alkotmánybíróság által történt hatályon kívül helyezésével fontos szakmai és pénzügyi garanciák esnek ki. A miniszter azt mondta: a határozat nem akadályozza az egészségügyi reform folytatását, és a kormány még a héten meghozza azokat a döntéseket, amelyek a reform folytatásához szükségesek.



Az SZDSZ szerint elkötelezetten tovább kell vinni az egészségügyi reformot - mondta Kuncze Gábor hétfőn az MTI-nek az úgynevezett kórháztörvényt megsemmisítő alkotmánybírósági határozatot kommentálva. Az Alkotmánybíróság tartalmilag nem tett észrevételt a kórháztörvényre, eljárási okok miatt semmisítette meg a jogszabályt - hangsúlyozta az SZDSZ elnöke, frakcióvezetője. Javítani kell az egészségügy rossz helyzetén; "semmi más nem segíthet, csak ha többletforrásokat tudunk bevonni, de ez nem lehet többlet költségvetési kiadás" - vélte a kormánypárti politikus.



Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke hétfőn kijelentette, hogy amit a kormány és a kormánypártok a "kórháztörvény parlamenti elfogadása közben műveltek, az nemcsak a jó ízlést, a morált sérti, hanem a törvényességet és a demokráciát is". Csáky András, az MDF képviselője közölte: pártja megítélése szerint "ez a nap az újkori demokráciák egyik legszomorúbb napja, hiszen az Alkotmánybíróság kimondta, hogy a parlamenti többség, a kormányzat akaratának megfelelően a jogállamiság súlyos megsértésével fogadta el a kórháztörvényt". (MTI)