Draskovics Tibor utóda Katona Tamás, a Miniszterelnöki Hivatal helyettes államtitkára, a Központi Statisztikai Hivatal volt elnöke lesz - értesült az MTI. Medgyessy Péter sajtótájékoztatóján, amelyen bejelentette a pénzügyminiszter távozását, erről nem szólt.
A koalíciós pártoktól származó információk szerint a pénzügyminiszter távozásáról szerdán reggel egyeztettek a kisebbik kormányzópárttal, a Szabad Demokraták Szövetségével. Az MTI értesülése szerint más személyi változás nem lesz a kormányban.
Kovács László, a Magyar Szocialista Párt elnöke, külügyminiszter még a kormányülést követően a lépés indokaként az államháztartási hiány tervezettnél magasabb szintjét jelölte meg, kijelentve, hogy a hiány az önkormányzatokkal együtt megközelítheti a 6 százalékot.
László Csaba távozásának hírére az euró árfolyama 265 forintra ugrott, később lefelé korrigált, 262,50 körülre.
Reagálások László Csaba távozásának hírére
Az SZDSZ szerint László Csaba jól dolgozott; Kuncze Gábor pártelnök ugyanakkor elmondta, hogy azért fogadták el a miniszterelnök javaslatát, mert az államháztartás hiánya olyan mértékben tért el a december végi becsléstől, aminek a felelősségét vállalni kellett.
Dávid Ibolyát meglepte az indok, amivel a kormányfő a pénzügyminisztert menesztette. Az MDF elnöke szerint a kormányzat László Csaba „nyakába akasztja annak a felelősségnek a tábláját, hogy ő lett a hibás a kormányzat elmúlt másféléves koncepciótlan, jövőképet nem biztosító gazdaságpolitikája miatt”.
A Fidesz-frakció szerint a pénzügyminiszter menesztése várható volt, ugyanakkor a frakció tudni szeretné annak "valós okát". Tállai András fideszes képviselő emlékeztetett arra, hogy Medgyessy Péter november végén úgy nyilatkozott, hogy László Csaba jól vizsgázott a 2004. évi büdzsé összeállításakor, munkájára továbbra is számít.
Orbán Viktor értetlenségét fejezte ki a pénzügyminiszter távozása miatt. A Fidesz elnöke nem érti a menesztés okát, mivel szerinte az államháztartási hiány mértékét az elmúlt két-három hónapban már mindenki ismerte.
Londoni feltörekvő piaci elemzők szerint a szerdán bejelentett, 5,6 százalékos tavalyi egész évi államháztartási hiány után nincs realitása, hogy az idei év végére 5 százalék alá csökkenjen a deficit.
Olivier Desbarres, a Credit Suisse First Boston londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokért felelős alelnöke szerint László Csabáról a piac azt tartotta, hogy "nincs túl jó viszonyban" az MNB-vel, és a szocialista párttal sem, amely "közvetve őt tette felelőssé a párt problémáiért, köztük a hanyatló népszerűségért". A CSFB vezető elemzője szerint Draskovics Tibor kinevezésétől sem várható az államháztartási hiány agresszív csökkentése; a szakértő szerint a szocialista frakció valószínűleg fokozatos deficitcsökkentést fog kérni az új pénzügyminisztertől.
Jeff Gable, a Deutsche Bank londoni befektetési részlegének feltörekvő piacokért felelős alelnöke kedvező lépésként értékelte a döntést. Gable szerint Draskovics Tibor megfelelő egy olyan piac számára, amely olyasvalakit akar látni a pénzügyminiszteri poszton, aki "felelős költségvetési politikát visz, emellett szeme és füle van a piacra ... ami lehetővé teszi a múltbeliekhez hasonló meglepetések elkerülését".
Minisztercserék a Medgyessy-kormányban
A pénzügyminiszter felmentésével a Medgyessy-kormány 2002. május 27-i megalakulása óta a hetedik minisztérium élén következik be változás, miközben a kabinet két új tárca nélküli miniszteri poszttal is bővült.
2003. február 21 -én lemondott Kiss Elemér, a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszter.
2003. március 3-án a Miniszterelnöki Hivatal élére Kiss Péter addigi foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi minisztert, az ő posztjára pedig Burány Sándort, a Pénzügyminisztérium politikai államtitkárát nevezték ki.
2003. május 19-én a kormányból távozó Kóródi Mária környezetvédelmi miniszter utódának Persányi Miklóst, Jánosi György gyermek, ifjúsági és sportminiszter utódának Gyurcsány Ferencet, míg Görgey Gábor, a nemzeti kulturális örökség minisztere helyett Hiller Istvánt nevezték ki. Ugyanekkor két új tárca nélküli miniszteri poszt is létesült: Lévai Katalin lett az esélyegyenlőségért, míg Juhász Endre az európai uniós ügyek koordinálásáért felelő miniszter.
2003. szeptember 1-jén lemondott Csehák Judit egészségügyi, szociális és családügyi miniszter, aki szeptember 14-én távozott posztjáról. A tárca vezetését szeptember 15-én Kökény Mihály addigi politikai államtitkár vette át. (MTI)