Hétfőn a Fiatal Baloldal - Ifjú Szocialisták (Fibisz) jelentette be, hogy a Legfőbb Ügyészségtől várja annak megállapítását, követtek-e el bűncselekményt a Tilos Rádió épülete előtt vasárnap izraeli zászlót égető tüntetők. A Fibisz szerint a Legfőbb Ügyészségnek azt is meg kellene állapítania, hogy amennyiben a vasárnapi demonstráción történtek büntetőjogi tényállást valósítottak meg, úgy azért milyen felelősség terheli a szervezőket - közölte Zuschlag János, a szervezet elnökhelyettese, aki szerint a közösség elleni izgatás, illetve a nemzeti és etnikai kisebbség elleni provokáció jöhet szóba. "Miért van az, hogy mindig jobboldali rendezvényen történnek ilyen dolgok?" - tette fel a kérdést Zuschlag, leszögezve, hogy politikai értelemben "minden doktor Frankensteinnek felelősséget kell vállalnia saját kreatúráiért és teremtményeiért". A szocialista képviselő kitért arra is: felszólítják Orbán Viktort, nyilatkozzon arról, mi köze van a polgári köröknek a rasszizmushoz, illetve ha van, határolódjon el a polgári köröktől.
A Fidesz Magyar Polgári Szövetség Kulturális Tagozata "felháborodással értesült" arról, hogy a Tilos Rádiónál tartott demonstráción valakik Izrael nemzeti zászlaját elégették. A tagozat elnöke, Pálinkás József közleményében kifejti: kérik a hatóságokat, hogy a tetteseket találják meg, és indítsanak eljárást ellenük, "akár értelmetlen gyűlöletet tápláló primitív emberekről, akár provokátorokról van szó".
Miért nem történt rendőri intézkedés az izraeli zászló elégetésekor? címmel kérdést intézett a belügyminiszterhez Demeter Ervin. A fideszes képviselő értetlenségének adott hangot amiatt, hogy a fotók alapján könnyen beazonosítható elkövetők ezt "nyugodtan, háborítatlanul" megtehették, mert a rendőrség nem avatkozott közbe. "A rendőrség tétlensége nemcsak érthetetlen és elfogadhatatlan, hanem szokatlan is" - fogalmaz az ellenzéki képviselő, megjegyezve, hogy korábban a rendőrség erélyesebben lépett fel több tüntetésen is. "A demonstráció biztosítását végző rendőrök nem tapasztaltak zászlóégetést, és a tüntetés után sem érkezett ilyen bejelentés a rendőrséghez, így eljárás sem indult" – közölte korábban a Budapesti Rendőr-főkapitányság. A rendért elsősorban felelős szervezők rendőri beavatkozást nem kértek.
"A zászlóégetőkről fénykép készült; rendkívül üdvösnek tartanám, ha az illetők személyazonosságát az erre illetékesek megállapítanák és velük szemben a törvény szigorával lépnének fel" - mondta Hende Csaba, a polgári körök koordinátora, MDF-es képviselő az MTI-nek. "Mélységesen felháborít, és minden jóérzésű ember és a polgári körök is elutasítják ezt a gyalázatos provokációt, amely a vasárnapi tüntetés után a szervezők többszöri határozott felszólítása ellenére bekövetkezett" - közölte Hende, hangsúlyozva, hogy a polgári körök a leghatározottabban elhatárolódnak ettől a cselekménytől, "és azt a kérdést tesszük fel, hogy vajon kinek az érdekében állt ez a példátlan provokáció". A tüntetés az egyik polgári kör kezdeményezése volt, a demonstrációnak személy szerint sem szervezője, sem résztvevője nem volt - közölte Hende, aki szerint arra a kérdésre, ki akadályozhatta volna meg a történteket, az a válasz adható, hogy "a Rákosmenti Polgári Körök Egyesülése és a helyszínen szolgálatot teljesítő rendőrök".
Kuncze Gábor hétfői nyilatkozatában üdvözölte, hogy a rádió elleni tüntetés szervezői és több párt is elhatárolódtak a zászlóégetéstől, s "a nagyobbik ellenzéki párt vezetői elgondolkodtak azon, miért csak jobboldali rendezvényeken szoktak ilyen jellegű események előfordulni". Az SZDSZ elnöke és frakcióvezetője jelezte: pártja számára mind a Tilos Rádióban elhangzottak, mind a zászlóégetés elfogadhatatlan. Kuncze arra is rámutatott: a december 24-én a Tilos Rádióban elhangzott megnyilvánulást követően a rádió kuratóriuma megfelelően reagált, azaz elhatárolódott az elhangzottaktól, s az érintettektől elnézést kért. "Ez történt most is, a Tilos Rádió elleni tüntetést követően a tüntetés szervezői elhatárolódtak a zászlóégetőktől" - fűzte hozzá. Az SZDSZ elnöke szerint ez a kettő együtt reményt ad arra, hogy ezek az indulatok kordában tarthatóak lesznek.
Demszky Gábor főpolgármester közleménye szerint a Tilos Rádió karácsony esti műsorában az egyik műsorvezető "bennünket is mélyen felháborító, a vallásos érzelmű keresztényeket súlyosan sértő kijelentése miatt kollégái élő adásban azonnal elnézést kértek, a részeg műsorvezetőt azonnal elbocsátották, a rádió vezetősége másnap közleményben, majd sajtóértekezleten kért bocsánatot, és bejelentette, hogy tudomásul veszi az illetékes hatóság szankcióját. Elvárjuk, hogy a tegnapi tüntetést szervező Polgári Körök is hasonlóképpen járnak el. Egyrészt azonnal bocsánatot kérnek az általuk mozgósított tömeg egy részének agresszív, megbotránkoztató, a büntetőjogi felelősséget is felvető magatartása miatt. Másrészt bejelentik, hogyan veszik elejét annak, hogy az általuk szervezett legközelebbi tüntetésen ilyesmi még egyszer megtörténhessen. Örülünk, hogy a Fidesz kulturális tagozata elítélte egy nép szimbólumának meggyalázását és a nép elleni ezáltal történt gyűlöletkeltést. Ezzel azonban nem kenhetik el azt a tényt, hogy éppen a Fidesz vezető politikusai és polgári körei bátorították a tegnapi tömeget azzal, hogy az elmúlt két hét folyamán a Tilos Rádióban elhangzottakat túlreagálták, nap mint nap a rádió elnémítását követelték. Ezért politikai felelősséget viselnek azért, ami tegnap történt."
A magyar Külügyminisztérium, osztozva a magyar közvélemény felháborodásában, sajnálatát fejezi ki amiatt, hogy vasárnap egy kis létszámú tüntető csoport izraeli zászlót égetett Budapesten – tudatta a tárca szóvivői irodája. "A Magyar Köztársaság, híven a nemzetközi jog és az országok közötti együttműködés elveinek tiszteletben tartása melletti elkötelezettségéhez, mélységesen elítéli a bármely állammal szemben tanúsított hasonló, megengedhetetlen magatartást" – szerepel a Külügyminisztérium közleményében. (MTI)