Két szemtanú szerint a rendőrök látták a zászlóégetést

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

A rendőrök végignézték az izraeli zászló égetését a Tilos Rádió előtt tartott tüntetésen, s azt mondták, amíg nem kapnak parancsot, nem avatkoznak közbe - jelentette ki a Klubrádióban csütörtök reggel két szemtanú.

"Voltak rendőrök, amikor az égetés folyt, ott álltam közöttük és együtt néztük végig (...) A tüntetők a kordon mellett gyújtották meg a zászlót" - számolt be a történtekről Almási Szabolcs, aki a Klubrádió munkatársaként volt jelen a tüntetésen. Nehéz-Posony Kata, a 168 óra fotóriportere, aki ugyancsak a rendőrök mellett állt, azt mondta: a tizenöt rendőr, aki ott állt a kordon mögött, végignézte az egészet. "Állandóan kérdezgettem, tőlük, mikor fognak már közbeavatkozni( ...) addig nem, amíg nincs parancs" - mondták. "Kérdeztem, hogy mikor jön a parancs, erre azt mondták, hogy azt nem tudják, de állítólag már fel is állt a 150 többi rendőr, aki a tömeget fogja oszlatni, de csak arra várnak, hogy megkapják a parancsot" - mondta a hetilap munkatárs, aki szerint a rendőrök azt is látták, amikor az MTI-s fotóst elkezdték ütni, és a felszerelését tönkretették, "ám nem léptek közbe, hanem egy rendező ment oda az MTI fotósához és mondta neki, próbáljon meg úgy dolgozni, hogy ne provokálja a tüntetőket".

A 168 óra fotóriportere beszámolt róla: amikor a hivatalos tüntetésnek, "a békés résznek" vége volt, látta, hogy a Tilos Rádió székháza előtt "kezd forrongani a tömeg". Elindult feléjük, s mivel fényképezőgép lógott a nyakában, kapott útközben egy pofont, emiatt húzódott be a kordon mögé. Látta, hogy a rádió épületéből nem jött ki senki, "ezért is kiabálták, hogy gyertek ki, illetve menjünk be". Az utca felől előkerült a zászló egészen kicsire összehajtva, és elkezdték égetni, úgy, hogy már égett egy kis tűz, amit előzőleg meggyújtottak.

A Hír TV csütörtöki adásában Pál Márton, a tüntetés egyik résztvevője, akit meghallgattak a rendőrségen, a zászlóégetőről azt mondta: "Az illető a Tilos Rádió épülete felől jött, beállt közénk, jó hangosan mondta, "jön a forradalom" és "ott fognak lógni az emberek", majd "egy mozdulattal előkapott egy izraeli zászlót a kabátja alól és azonnal öngyújtóval nekiállt meggyújtani". "Utána elsündörgött a tömegben" - fűzte hozzá Pál Márton, aki szerint M. Giorgio Richard bement (a Tilos Rádiónak otthont adó) Kultiplexbe a hátsó kapun, annak ellenére, hogy azt rendőrök őrizték. Közölte azt is, hogy a zászlóégetőtől másfél méterre ott állt öt rendőr, akik nyilvánvalóan látták, mi történt.

A rádióban bejátszott hangfelvétel szerint a tüntetők azt kiabálták: "Fasiszták, gyilkosok. Mocskos zsidók. Menjenek haza Izraelbe, takarodjanak az országból. Minket ki akarnak irtani, a kisebbség ki akar irtani engem. Vesszen Medgyessy!"

Gergényi Péter budapesti rendőrfőkapitány hétfői sajtótájékoztatóján a zászlóégetésről szólva bejelentette, hogy közösség elleni izgatás miatt ismeretlen tettes ellen eljárást indított a rendőrség. A tüntetésen a rendőri erők jogsértést nem észleltek, de több olyan fotó is napvilágot látott a sajtóban, amelyek egy izraeli zászló elégetését rögzítették a helyszínen. A főkapitány akkori közlése szerint a rendőrség nem tudja, pontosan mikor került sor a zászlóégetésre, feltételezése szerint valamikor 16 óra, azaz a tüntetés hivatalos vége után lehetett, "amikor is kezd sötétedni". Arra a kérdésére, miért nem intézkedtek a rendőrök a segítségért kiáltó fotóriporter védelmében, Gergényi Péter azt mondta: "ha látták volna, minden bizonnyal a segítségére sietnek, de elképzelheti, ha száz, vagy kétszáz, vagy háromszáz, vagy ötszáz ember pfujol és kiabál, hogy akkor ott abban a tömegben semmit sem lehet hallani". Az atrocitás a rendőröktől két méterre történt, ezért látniuk, hallaniuk kellett, ami történt - közölte utóbb az MTI fotósa.

Az izraeli zászlót elégető két férfit - a 40 éves B. Miklóst és a 27 éves M. Giorgio Richardot - a rendőrök kedden, a zászlóégetésről készített kép-és filmanyag elemzése alapján azonosították és fogták el. (MTI)