Riadalmat kelt az orvosi kamara szórólapja

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az állampolgári jogok országgyűlési biztosa állásfoglalásában leszögezi: a betegekben és hozzátartozóikban riadalmat, félelmet kelt a kamara ősszel indított akciójában a betegellátó helyekre eljuttatott szórólapjai.





"A szórólap tartalmi összeállítása azt sugallja, hogy Magyarországon az orvosok és más egészségügyi dolgozók rossz helyzete kifejezetten hozzájárul a lakosság rossz egészségi állapotához, illetve az Unióhoz való csatlakozás a szakmai színvonal további csökkenését fogja eredményezni. A számos negatív megállapítás a betegekhez szól, a döntéshozókat érő kritika, valamint a sztrájkkal való fenyegetés arra alkalmas, hogy a megszólított betegekben és hozzátartozóikban okozzon riadalmat és félelmet, ami a megszólítottak számára hátrányt jelent és alkotmányos visszásság veszélyét okozza" - ismertette álláspontját Lenkovics Barnabás pénteken az MTI érdeklődésére.



A Magyar Orvosi Kamara (MOK) és az Egészségügyi és Szociális Ágazatban Dolgozók Demokratikus Szakszervezete (EDDSZ) november 4-én indított szórólapakciót, amelynek során az egészségügy helyzetének tarthatatlanságáról és ennek veszélyeiről akarták tájékoztatni a betegeket. A szórólapokon többek között az áll: a magyar állam az uniós átlagnál ötször kevesebbet költ az egészség megóvására és a betegek gyógyítására.



Az ombudsman hozzátette: hiányossága a szórólapnak, hogy a riadalmat keltő általánosítások nincsenek kellő tényekkel alátámasztva, továbbá, hogy a betegek körében keltett indulatokkal kíván a politikai döntéshozókra nyomást gyakorolni.



Lenkovics Barnabás véleménye szerint a problémákat a kamarának, a kórházszövetségnek, a szakszervezetnek kell megvitatni - akár az ombudsman bevonásával - azonban ebből a betegeket ki kell hagyni.



A biztos rámutatott a betegek jogainak nagyobb a súlya, "mint a szórólapon megfogalmazott vélemény adott módon történő kinyilvánításának szabadságáé".



A szórólap nem egyeztethető össze az egyéni véleménynyilvánítás szabadságának alkotmányos jogával, mert azt két szervezet nevében és nem egyénileg fogalmazták meg, ugyanakkor nem tekinthető az orvostársadalom egészének álláspontját tükröző objektív tájékoztatásnak sem - fűzte hozzá.



Cser Ágnes, az EDDSZ elnöke a hvg.hu-nak elmondta, bár pontosan nem érti, hogy jogilag mit ért az ombudsman riadalomkeltésen, és ezért alkotmányjogász segítségét kéri, de örül Lenkovics döntésének, mert módot ad arra, hogy az általuk kezdeményezett kerekasztal végre összeülhessen. Cser sajnálja, hogy az ombudsman eddig nem vizsgálta hivatalból, hogy miként érvényesül az esélyegyenlőség az egészségügyben, mivel a valódi problémák ezen a területen vannak.



Éger István, a MOK elnöke az MTI érdeklődésére úgy nyilatkozott: Lenkovics Barnabás megállapítása "nem állja meg a helyét" és a kamara nem ért egyet azzal, hogy riadalmat keltene a betegek körében a szórólap. Elmondása szerint a MOK ilyet nem tapasztalt, és riadalmat is "csak egyedül csak a betegellátás körülményei okozhatnak".



Korábban a szakminisztérium és a parlament egészségügyi bizottsága etikátlannak minősítette az akciót. A MOK Etikai Kollégiuma november 20-án nyilvánosságra hozott állásfoglalása nem marasztalta el a szórólapos akciót, de fokozott körültekintést és tapintatot javasolt az anyag terjesztésekor.