MSZP: az Orbán-kormánynak tudnia kellett az olajpénzekről

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az Orbán-kormánynak nem fűződött érdeke ahhoz, hogy kivizsgálja a magyar szélsőjobboldal és az iraki Szaddám-rezsim közti politikai és pénzügyi kapcsolatot - jelentette ki Vadai Ágnes, az MSZP képviselője. A Fidesz tagadja a vádat.

Vadai szerint az erre vonatkozó adatok a Külügyminisztériumban rendelkezésre álltak már 2000-ben. Tóth András nemzetbiztonsági politikai államtitkár beszámolójára hivatkozva Vadai azt mondta, nem volt igaz Martonyi János akkori külügyminiszter egy interpellációra adott válasza, amikor az olajszállítmányokról szóló híreket hamisnak nevezte. "A Külügyminisztériumnak igenis volt arra vonatkozó információja, hogy Király B. Izabella abban az évben már másodjára másfélmillió hordó olajat kapott értékesítés céljából" - mondta, hozzátéve, hogy az értékesítés pontos módját még nem ismerik.



Vadai szerint azt nem lehet tudni, miért nem indult vizsgálat a svájci székhelyű Delta Service nevű cég ügyében, amely "ezt a mennyiséget Király B. Izabella megbízása alapján értékesítette". Azt sem lehet tudni, hogy mekkora összeg folyt be a tranzakcióból. Juhász Ferenc akkori ellenzéki képviselő, jelenlegi honvédelmi miniszter korábbi információi szerint ez körülbelül 170 millió forint volt - mondta Vadai. Nyilvánvaló, hogy ennek a pénznek egy része a Király B. Izabella által vezetett "szélsőjobboldali szolidaritási akciókhoz" került - jegyezte meg. "Meg kell vizsgálni, hogy a nemzetközi és a magyar jogot mennyire sértette ez a fajta tett" – közölte a képviselő, hozzátéve, hogy Szaddám Huszein rezsimje akkor még nemzetközi embargó alatt állt.



Vadai szerint a Magyar Köztársaság biztonságát veszélyeztette az, hogy az Orbán-kormány titkosszolgálati minisztere ezt a kérdést egyszerűen félredobta. "Az ügyet valamilyen oknál fogva elfektették az akkori polgári titkosszolgálatot felügyelő miniszter hivatalában" - jelentette ki a kormánypárti képviselő.



Tóth Károly MSZP-képviselő közölte, hogy a legfontosabb feladat tisztázni az akkori szereplők politikai felelősségét, és örül annak, hogy Demeter Ervin kezdeményezte a nemzetbiztonsági bizottság összehívását. "Reméljük, hogy Demeter Ervin eljön a bizottsági ülésre, és igazat mond majd" – tette hozzá. Megfontolandónak nevezte, hogy Demeter Ervin a jövőben ne vezesse a K and H ügyet vizsgáló parlamenti bizottságot. Tóth szerint ilyen ügyekben büntetőjogilag a legfőbb ügyésznek kellene eljárnia. "Bízom benne, hogy most az egyszer (...) nem áll be abba a sorba, amely megpróbálja elkenni az ügyeket a teljes felderítés helyett" - tette hozzá Tóth.



Valótlan állítás, hogy az Orbán-kormánynak nem fűződött érdeke ahhoz, hogy kivizsgálja a magyar szélső jobboldal és az iraki Szaddám-rezsim közti politikai és pénzügyi kapcsolatot - közölte Demeter Ervin (Fidesz) a szocialisták sajtótájékoztatóján elhangzottakra reagálva. Az Orbán-kormány polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat irányító minisztere hangsúlyozta: a nemzetbiztonsági szolgálatok minden rendelkezésükre álló eszközzel ellenőrizték és kivizsgálták az ügyben beérkezett információkat, majd minden szükséges lépést megtettek. Az ügy tisztázása érdekében kezdeményezte, hogy a nemzetbiztonsági bizottság következő ülésén soron kívül vegyék napirendre a magyar pártok és Szaddam Huszein pártjának kapcsolatait, és az ügy nemzetbiztonsági vonatkozásait - jelentette ki Demeter.



Tóth András, a polgári nemzetbiztonsági szolgálatokat felügyelő államtitkár "igenis okkal tehetők fel az ügyben kérdések". "Nem a szolgálatok illetékeseit kell meghallgatni, akik Demeter Ervintől annak idején semmiféle utasítást nem kaptak az ügyben érkezett jelzések konkrét kivizsgálására, hanem elsősorban magát az egykori tárca nélküli minisztert" - mondta. Demeter Ervinnek arra kell választ adnia, "miért volt érdektelen számára az, amit akkor a nemzetbiztonsági hivatal és az információs hivatal is megerősített", vagyis hogy Király B. Izabella "aktív kapcsolatot tart fenn a Szaddám-rendszerrel, és ezért valószínűsíthetően anyagi juttatásban is részesülhet" - jelentette ki Tóth András.



A szakszolgálatoknál most folyó vizsgálat előzménye, hogy január végén Juhász Ferenc honvédelmi miniszter közölte az MTI-vel, az előző kormánynak tudomása lehetett azokról a híresztelésekről, hogy a Király B. Izabella által alapított Magyar Érdekek Pártjának is juttatott olajpénzeket Szaddám Huszein volt diktátor az Irakot sújtó olajembargó idején.(MTI)