Engedély nélküli Teleki-szobor

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Rendkívüli ülésén visszavonta korábbi határozatát a Fővárosi Közgyűlés városképvédelmi bizottsága, Teleki Pál, néhai miniszterelnök szobrának felállításáról.

A bizottság már a napirend elfogadása kapcsán hosszas vitát folytatott arról, hogy Demszky Gábor főpolgármester javaslatára újra tárgyalja-e a szobor ügyét. A fideszes politikusok szerint a szoborállításról a kulturális bizottság dönt, a városképvédelmi grémiumnak csupán egyetértési joga van, így csak a kulturális bizottság döntése után vonhatná vissza korábbi döntését. Demszky javaslatát ezért az ülés első részében nem is vették napirendre, mert csak azzal értettek egyet, hogy a szobor feliratával foglalkozzanak. A kulturális bizottság ugyanis januárban más szöveget fogadott el, mint a városképvédelmi.



Az eltérő véleményeket követő napirendi szavazás után Sasvári Szilárd (Fidesz) bizottsági elnök berekesztette az ülést, mivel szavazás közben úgy értesült, hogy a döntéshez minősített többség kell. Közel egyórás jogértelmezési szünet után, hat képviselő írásos kezdeményezésére, a bizottság rendkívüli ülést hirdetett ki, melyen a megismételt napirendi vitában, Tóthfalusi György (SZDSZ) javaslatára napirendre vették volna Demszky kezdeményezését, de az indítvány nem kapta meg a szükséges többséget. Horváth Gyula (MSZP) alelnök javaslatára, az MSZP- és az SZDSZ-képviselők szavazataival a bizottság végül visszavonta januári határozatát, amelyben még egyetértett a Teleki-szobor felállításával.



Az ellenzékiek részben tartózkodtak, illetve a döntés ellen voksoltak, a fideszes elnök és alelnök pedig nem vett részt a szavazásban. A testület ennek ellenére határozatképes maradt. Sasvári Szilárd elnök közölte, hogy a közigazgatási hivatalhoz és egyéb jogi fórumokhoz fordulnak jogértelmezésért, szerintük ugyanis jogszerűen, csak a szobor feliratáról határozhattak volna.



A XX. századi magyar miniszterelnöknek a személyét, tevékenységét érintő vélemény nem hangzott el az ülésen. Teleki Pál ellentmondásos politikai szerepe, illetve a nevéhez köthető zsidóellenes törvények miatt több szervezet kezdeményezte a fővárosi bizottsági döntések visszavonását. Demszky Gábor a tiltakozások után, korábbi álláspontját megváltoztatva, kezdeményezte a két szakbizottságnál a szobor felállítását lehetővé tevő döntések visszavonását. (MTI)