Nincs összefüggés az uránbányászat és a daganatok között

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az eddigi vizsgálatok alapján nincsenek olyan adatok, amelyek alátámasztanák, hogy összefüggés van az egykori baranyai uránbányászat és a volt bánya környéki településeken tapasztalt rákos megbetegedések között.

Ezt a baranyai tiszti főorvos közölte szerdán. Antal Ilona szerint folyamatos műszeres mérések igazolják, hogy az érintett településeken mért háttérsugárzás mértéke jóval a megengedett határérték alatt van, és számottevően nem magasabb az országos átlagnál.



A sajtóban az elmúlt hetekben több olyan információ jelent meg, amelyek bizonyos kővágószőlősi megbetegedéseket az uránbányával hoztak összefüggésbe.A tiszti főorvos elmondta, hogy a média azt követően kezdett foglalkozni a témával, hogy Kővágószőlős háziorvosa vizsgálatot kért, mert a falu egyik utcájának 11 házából 9-ben előfordult már rákos beteg. A témával foglalkozó cikkekben, riportokban az urán bomlásakor keletkező radon merült fel a betegségek lehetséges okozójaként. Ez a levegőben terjedő illékony, könnyen és gyorsan lebomló elem belélegezve kizárólag a tüdőrák kialakulásának esélyét növeli. Kővágószőlősön ugyanakkor az elmúlt 10 évben előfordult 31 daganatos betegből mindössze 6 volt tüdőrákos, közülük pedig 4 uránbányában dolgozott, ahol az anyaggal közvetlenül és hosszú időn át került kapcsolatba - közölte Antal Ilona. Mint mondta, a tüdőrák kialakulásának esélye 40 százalékkal nagyobb a bányászok körében, de a betegségért 80-85 százalékban a dohányzás a felelős.



A tiszti főorvos mindezek ellenére a kővágószőlősi körzeti orvos megkeresésére, valamint a lakosság megnyugtatására újabb, több hónapon át tartó vizsgálatot indított.