Három oka volt a dorogi környezetszennyezésnek

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Műszaki, technológiai okok, valamint emberi mulasztás okozta a Duna esztergomi szakaszánál a környezetszennyezést - közölte a szakminisztérium helyettes államtitkára hétfőn Esztergomban. Még július 30-án jelentős mennyiségű szennyező anyag került a Kenyérmezei-patakba és onnét a táti Kis-Dunába, alig két kilométerre az esztergomi ivóvízbázistól.

Az Onyx Kft. dorogi hulladék-égetőművében a tartály kilyukadása műszaki jellegű oknak tekinthető, emberi mulasztás volt, hogy nyitva felejtettek egy szelepet, azt pedig technológiai hibának lehet tekinteni, hogy a kifolyt veszélyes hulladék belejutott egy olyan aknába, amelyen a terveken és az engedélyekben nem szereplő kivezetés található - mondta Rakics Róbert, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium helyettes államtitkára újságíróknak.



A helyettes államtitkár szerint az eset tanulsága, hogy a tervektől nem szabad eltérni, főként a hasonlóan veszélyes üzemekben, s olyan biztonsági rendszer kialakítására kell törekedni, amely kiiktatja a rendszerből az emberi tényezőt, a mulasztás vagy a feledékenység lehetőségét. "A minisztérium levélben hívja fel a veszélyes üzemek figyelmét a dorogi havária tanulságaira, s a megelőzés eredményessége érdekében kérni fogja ehhez a Magyar Gyáriparosok Szövetségének segítségét is" - mondta a helyettes államtitkár, aki hozzátette: a gyárra jelentős, 100 millió forint körüli bírságot szabnak ki a visszatartó hatás reményében. Loibl Sándor főmérnök elmondta: a dorogi égetőmű az ország legnagyobb ilyen profilú cége, évente 30 ezer tonna veszélyes anyagot semmisít meg biztonságos módon, s éves árbevétele milliárdos nagyságú.



Az ügy vizsgálatát a napokban a dorogi kapitányságtól átvette a Komárom-Esztergom Megyei Rendőr-főkapitányság. A dorogi ügyet kedden rendkívüli ülésen tekinti át az Országgyűlés Környezetvédelmi Bizottsága. A 14 éven aluli gyermekekre és a terhes nőkre jelenleg vízfogyasztási tilalom vonatkozik. A lakosságot továbbra is palackos és zacskós, valamint lajtos kocsival szállított vízzel látják el, noha a tisztiorvosi szolgálat szerint a vezetékes víz már napok óta iható.



(MTI)