Közigazgatási karcsúsítás kontra fűnyíró

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Jövőre mintegy 40 milliárd forintot fordít a kormány a közigazgatás karcsúsítására, ami jelentős létszámcsökkentés fedezete - mondta Draskovics Tibor pénzügyminiszter. A fideszes Varga Mihály hiányolja az elbocsátottak munkapiaci reintegrációját.

Vasárnap a miniszterekkel folytatott egyeztetéseken Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-jelölt,Kiss Péter kancelláriaminiszter és a tárcák vezetői a jövő évi költségvetést tekintették át a pénzügyminiszterrel.



"Bár izzadságos tárgyalások" voltak, mindenki meglehetős nyugalommal távozott - közölte a pénzügyminiszter, aki a költségvetés egészét illetően konkrét számokat nem ismertetett a sajtó képviselőivel. Csak annyit mondott, hogy jövőre az ideinél több jut munkahelyteremtésre, a kistérségek támogatására, az uniós forrásokhoz szükséges saját erő biztosítására és a közigazgatás korszerűsítésére.



Kiemelte: valódi strukturális reform indul meg az olcsóbb, hatékonyabb állam megteremtéséért. Megerősítette: az autópálya-építés ambiciózus programját 2005-ben és 2006-ban is folytatni kell.



A pénzügyminiszter hozzátette: a rendőrség költségvetését 5 milliárd forinttal megemelik annak érdekében, hogy a dologi feltételeket teljes körűen biztosítani lehessen. "Megállapodtunk abban, hogy elindul egy több évig tartó gépjárműcsere-program a rendőrségnél, ami jövőre mintegy ezer gépjárművet érint majd" - közölte.



Draskovics Tibor a kiemelt témák között említette az európai uniós forrásokhoz kapcsolódó saját erő biztosítását és a 2007 utáni uniós költségvetéshez kapcsolódó nagy hazai projektek előkészítését.



Hallhattuk, hogy milyen területekre fordít jövőre több pénzt a kormány, arról azonban megint kevés szó esett, hogy kik ennek az osztogatásnak a vesztesei - reagált az előző kormány pénzügyminisztere, Varga Mihály fideszes politikus az MTI-nek a jelenlegi pénzügyminiszter szavaira. Varga szerint vesztes lesz az oktatásügy és az egészségügy.



Az ellenzéki politikus kifogásolta, hogy Draskovics Tibor nem beszélt az idei számokról. "Úgy tűnik, hogy erről a kormány már lemondott" - mondta. Azt is elvárták volna, hogy a pénzügyminiszter elismerje: az elmúlt nyolc hónapban nem volt valós az államháztartás alakulásáról adott forgatókönyv - jegyezte meg.



A leépítéseket illetően elmondta: az elmúlt két évben ehhez hasonlót már többször jelentett be a kormány, ennek ellenére a létszám nem csökkent, hanem emelkedett. Hangsúlyozta: önmagában az államigazgatás létszámának csökkentésével nincs gond, aggályosnak tartotta azonban, hogy a kormány nem rendelkezik pontos elképzeléssel arról, ez mely területeket, feladatokat fogja érinteni.



"Nem hallottunk arról, hogy az elbocsátott emberek számára milyen visszaintegrálódást kínál a kormány, azaz van-e olyan program, ami ezeknek az embereknek segít a magánszférában való elhelyezkedéshez" - tette hozzá Varga Mihály.