Ezt a Belügyminisztérium Bevándorlási és Állampolgársági Hivatalának főigazgatója közölte. Magyarország a jövőben várhatóan nem tud kedvezményes letelepedési lehetőséget biztosítani a határon túli magyar nemzetiségűek számára, mert az uniós jogszabályok ezt tiltják, így állampolgárságért is csak évekkel később folyamodhatnak - mondta Végh Zsuzsanna.
Hozzátette: a jelenlegi magyar jogszabályok értelmében a határon túli magyarok lényegében várakozási idő nélkül kaphatnak letelepedési engedélyt, majd egy év után már kérhetik az állampolgárságot. A nem magyar nemzetiségűeknek ugyanakkor legalább három évet kell várniuk arra, hogy letelepedési engedélyért folyamodhassanak, ráadásul az unió a jövőben várhatóan szigorítja, és öt évre emeli ezt az időszakot.
"Minden menekültügyi és idegenrendészeti szabályozásban tilalmazott bármiféle megkülönbözetés, (...) akár pozitív, akár negatív". A közösségi jogszabályok tiltják a migránsok közötti különbségtételt, miközben a magyar jogszabályok egy szűk körben még lehetővé teszik - mondta Végh.
Közölte: "A hatályos idegenrendészeti jogszabályok között van egy kedvezményes lehetőség, eszerint a magát magyar nemzetiségűnek valló személynek nem kell három évig folyamatosan (...), jogszerűen itt élnie ahhoz, hogy letelepedési engedélyért folyamodjon, szemben a többi külföldivel".
"Előfordulhat, hogy a jövőben ezzel a kedvezményes lehetőséggel a letelepedés vonatkozásában a magyar nemzetiségűeket érintően már nem fogunk tudni élni" - tette hozzá. Az idegenrendészeti törvény jövő évi módosítása során várhatóan felül kell vizsgálni a határon túli magyarokat érintő letelepedési kedvezményt.
A főigazgató ugyanakkor arra hívta fel a figyelmet, hogy az állampolgársági jogalkotásra nem vonatkozik uniós norma, arra nincs kötelező előírás. Így tehát a várhatóan egységessé váló letelepedési idő után a magyar állam továbbra is különbséget tehet az állampolgárság megadásában magyar és nem magyar nemzetiségű között.