Az áttelepülés nélkül is igénybe vehető szociális előnyöket, illetve a nyugdíjjogosultságot feltételezve, még a Fidesz-MPSZ szavazói körében is tíz százalékos többségbe kerülnek a kettős állampolgárságot elutasítók – álítja a Medián Közvélemény- és Piackutató Intézet felmérésében.
A telefonos gyorsfelmérést november 22-én és 23-án a szavazókorú népesség 1000 fős reprezentatív mintáján készítette a Medián, saját kezdeményezésére. A hibahatár a válaszolók számától függően 3-5 százalék. A választási szabályok értelmében a szavazást megelőző nyolcadik naptól nem szabad a közvélemény-kutatási adatokat nyilvánosságra hozni. A szavazás napjáig tartó nyolcnapos moratórium előtti utolsó közvélemény-kutatás eredménye szerint a kérdezettek 42 százaléka ellenzi a kettős állampolgárságot, 40 százalék támogatja azt, és 18 százalék azok aránya, akik nem rendelkeznek egyértelmű állásponttal ebben a kérdésben.
Az igeneknek és a nemeknek ez a kiegyensúlyozott aránya a kettős állampolgárság különböző feltételezett "költségeinek" mérlegelése nyomán eltérő mértékben ugyan, de a "nem" irányába billen - áll az MTI-hez eljuttatott elemzés összefoglalójában. Mint írják, a kettős állampolgárság támogatóit a leginkább az gondolkodtatja el, hogy az új állampolgárok esetleg nyugdíjban részesülhetnek, illetve úgy is igénybe vehetnék a közgyógyellátást, a 13. havi nyugdíjat és a családi pótlékot, hogy át sem kellene települniük Magyarországra. E két utóbbi szempont felvetése nyomán a megkérdezetteknek csupán egynegyede támogatja a kettős állampolgárságot és 67 százalékuk egyértelműen ellenzi azt. Az áttelepülés nélkül is igénybe vehető szociális előnyöket, illetve a nyugdíjjogosultságot feltételezve még a Fidesz-MPSZ szavazói körében is tíz százalékos többségbe kerülnek a kettős állampolgárságot elutasítók - írja a Medián.