Román-magyar paktum az áttelepülők nyugdíjáról

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Két-három hónappal ezelőtt valóban elkezdődtek a tárgyalások Románia és Magyarország között a nyugdíjak szabályozásáról, sőt, elkészült egy szerződéstervezet is a két ország nyugdíjpénztára között, amely meglehetősen előrehaladott állapotban van.

Erről egy román parlamenti forrás beszélt, aki ugyanakkor nem tudta megmondani, hogy aláírásra kész dokumentumról van-e már szó. Egy korábbi magyar értesülés szerint december 6-án román delegáció érkezik Magyarországra, hogy egyeztető tárgyalásokat folytasson a magyar féllel a nyugdíjrendszer témájában.

Olyan szerződésről van szó, amelynek értelmében a Romániából áttelepülők nyugdíját és sürgősségi ellátását a jövőben a román társadalombiztosítás fizetné. Magyarországnak ugyanis most olyan szerződése van Romániával, amely lehetővé teszi egy Romániában nyugdíjjogosultságot szerzett nem magyar állampolgárnak, hogy Magyarországon kérje nyugdíja folyósítását, ehhez csak magyar lakcímmel kell rendelkeznie. Ezt módosítaná az említett megállapodás.

A bukaresti parlamenti forrás felidézte: két-három hónappal ezelőtt valóban tárgyalások kezdődtek Románia és Magyarország között a nyugdíjak jelenlegi szabályozásának megváltoztatásáról. Az Európai Unió követelte meg a tagjává vált Magyarországtól, hogy szüntesse meg a jelenlegi szabályozást, amelyet az integrációs szervezet nem ismer el.

Valami lesz (Oldaltörés)

A két ország nyugdíjpénztára el is kezdte a két nyugdíjrendszert egyeztető tárgyalásokat, sőt, már el is jutott a szerződéstervezet tető alá hozásáig. A parlamenti forrás maga is látott egy román és egy magyar nyelvű tervezetet, amely nem pusztán "munkaanyag" vagy valamiféle "piszkozat" volt, hanem előrehaladott állapotban lévő dokumentum. Az információt adó személy nem tudta ugyanakkor pontosan megmondani, hogy a román delegáció azzal a szöveggel megy-e Budapestre, s hogy már aláírásra kész dokumentumról van-e szó.

A két ország nyugdíjpénztára készül minderről egyezséget kötni, a román kormány legfeljebb csak rábólint - mondta a forrás, hozzáfűzve: a nyugdíjpénztár Romániában külön hatóság, a munkaügyi miniszter fennhatósága alá tartozik, külön államtitkár felel a tevékenységéért.

Demeter Attila, a román miniszterelnöki kabinet tanácsosa azt mondta: a román kormánynak kell felhatalmazást adnia minden ilyen jellegű szerződés aláírására. Ezt a felhatalmazást az adott szervnek adja, ez lehet például minisztérium, nyugdíj- vagy egészségügyi pénztár.

A tanácsos - mint mondta - az utóbbi két-három hónapban nem látta, hogy a kormány üléseinek napirendjén szerepelt volna a szóban forgó téma. Ha elő is lenne készítve egy ilyen jellegű megállapodás, a tanácsos keddig nem tudott még arról, hogy a kormány adott volna felhatalmazást az aláírására.

Bukaresti diplomáciai források szerint a két ország között valóban hosszabb ideje zajlik az egyeztetés egy kétoldalú nyugdíjegyezmény kidolgozásáról. A magát megnevezni nem kívánó illetékes szerint a kérdés bonyolultságával és a szöveg véglegesítésének technikai nehézségeivel magyarázható az egyeztetések elhúzódása. Ugyancsak bukaresti információk szerint a készülő kétoldalú egyezménnyel Románia igazodni kíván a vonatkozó európai uniós jogszabályokhoz.