Bugár: a labda a kormány térfelén pattog

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A szlovák politikai színtér nacionalista térfele kárörömmel fogadja majd a magyar referendum végkifejletét – jelentette ki Bugár Béla, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) elnöke.

„Szerintem azonban nem ez, hanem az a fontos, hogy mi, szlovákiai magyarok hogyan tekintünk a történtekre. Igaz, én markánsabb eredményt vártam, de végső soron megnyugtató, hogy ha kevéssel is, de mégis csak több volt a kettős állampolgárságra igent mondó szavazatok száma” – mondta Bugár, hozzátéve, hogy az örvendetes eredmény a 70:30 aránya lett volna.

„Persze nem szeretném, ha az ismert eredmény a szlovákiai magyarok nemzettudatára és érzelmeire kizárólag negatív, lehangoló hatással lenne. Ezért nekünk is tennünk kell, hiszen nem szeretnénk, ha az SZDSZ-es Fodor Gábor előrevetítése öltene testet, aki azt mondta, hogy ezek után a kettős állampolgárság kérdése lekerül a politika napirendjéről" – tette hozzá az MKP elnöke.

Bugár úgy vélte, a továbbiakban már a magyar kormány hivatott választ adni arra a kérdésre, amelyre a népszavazás nem adott döntő erejű választ. Hogy milyen lesz ez a válasz, „azt a magyar kormány hivatott végiggondolni, hiszen minekután ilyen vehemenciával bíztatta nemleges válaszra a választókat, most nehezen tudom elképzelni, hogy a továbbiak során ugyanez a kormány támogatná a kettős állampolgárság intézményét" – fogalmazott az MKP elnöke.

Ha kevéssel is, de végeredményben az igennel szavazó népcsoport győzött - hangsúlyozta Duray Miklós, a Magyar Koalíció Pártjának (MKP) ügyvezető alelnöke. „Jóllehet, ügydöntő eredmény nem született, de tény, hogy a magyarországi társadalomnak több mint a fele azonosult a magyar állampolgárság jogfolytonosságának helyreállítását célzó törekvéssel" – vélte a szlovákiai magyar politikus.

Duray azonosul azokkal a magyar ellenzéki véleményekkel, amelyek szerint a népszavazás eredményeinek alakulása etikai szempontok szerint arra kötelezné a magyar kormányt, hogy a magyar törvényhozásnál olyan, európai szalonképességgel bíró törvény megalkotását indítványozza, amely rendezné a kettős állampolgárság intézményét. „Ez azonban csakis politikai kötelezettség” – ismerte el az MKP alelnöke.

Duray úgy vélte, "a nemmel szavazók hitelesítették a trianoni döntést, azt, amiről nyolcvannégy év során senki sem mondta ki, hogy elfogadjuk, csupán az fogalmazódott meg, hogy alávetjük magunkat."