Condoleezza Rice Somogyival egyeztetett

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Amerikai részről üdvözlik a magyar kormány döntését arról, hogy Magyarország 150 katonát küld a NATO iraki kiképzési missziójába.

Somogyi Ferenc külügyminiszter csütörtökön Brüsszelben, a NATO-tagországok külügyminiszteri tanácskozása után újságíróknak elmondta, előző nap telefonbeszélgetést folytatott Condoleezza Rice-szal, aki a következő Bush-kormányzatban az amerikai diplomácia vezetője lesz.

Rice nagy elismeréssel szólt a magyar döntésről, a katonák jövő év közepére tervezett kiküldéséről, s azt a nemzetközi közösség iraki erőfeszítéseihez adott komoly hozzájárulásnak minősítette. Magyarország az elmúlt hónapokban egy szállító zászlóaljjal vett részt az amerikaiak vezette nemzetközi erők iraki stabilizációs akciójában, de a magyar ellenzéki pártok nem voltak hajlandóak hozzájárulni ezen alakulat mandátumának 3 hónappal való meghosszabbításához, s így e csapatokat heteken belül ki kell vonni Irakból. A mostani budapesti kormánydöntés másról szól: a NATO által elhatározott, minden tagállam által megszavazott feladathoz, az iraki biztonsági erők kiképzéséhez küld Magyarország a majdani támaszpont őrzés-védelmével megbízott katonákat.

Mivel az Egyesült Államok régóta szorgalmazza, hogy a NATO vállaljon minél komolyabb szerepet Irakban, nem meglepő, hogy a magyar lépést - mint e NATO-misszióhoz adott hozzájárulást - elégedetten fogadják az amerikai kormányzatban. Megfigyelők ráadásul emlékeztetnek, hogy mivel NATO-misszióról van szó, a lépéshez nem szükséges a parlament (s ezen belül az ellenzék) hozzájárulása.

Somogyi egyébként elmondta, hogy Irak kapcsán a NATO-külügyminiszterek kulcsfontosságúnak mondták a választások tervezett időben (azaz január végén) való megtartását. Aki ezt késleltetni akarja, az a kibontakozást veszélyezteti - összegezte a magyar külügyminiszter az ülésen elhangzott felszólalásokat, hozzátéve: illúzió lenne megvárni, hogy minden teljesen működjön az országban. Ugyanakkor azt a NATO nagyon fontosnak tartja, hogy a választások a körülményekhez képest a lehető legátláthatóbbak,
legtisztességesebbek legyenek.
 
Somogyi Ferenc a NATO-tanácskozás keretében rövid megbeszélést folytatott román kollégájával, Mircea Geoanával, aki - a mostani miniszterelnök, Adrian Nastase államfővé választása esetén - a következő román kormány vezetője lehet majd. A megbeszélésen természetesen szóba került a kettős állampolgárságról szóló magyarországi népszavazás nyomán kialakult helyzet. Somogyi elmondta román partnerének: az eredménytől függetlenül továbbra is érvényes az a kötelezettség, hogy a budapesti kormánynak segítenie kell a határokon kívül élő magyarok boldogulását. A népszavazás kimenetele ugyanakkor lehetőséget ad arra, hogy a kormány politikai nyomás és az idő szorítása nélkül, azaz komolyabban és átfogóbban mérlegelhesse ennek módjait.