Gyurcsány: nem vétózzuk meg a román csatlakozást

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Gyurcsány Ferenc ugyanakkor fontosnak nevezte, hogy Magyarország keleti szomszédja tegyen eleget környezetvédelmi kötelezettségvállalásainak.

A miniszterelnök az Országgyűlés téli rendkívüli ülésén, napirend előtt közölte, a hét végén levelet írt Nastase ügyvezető román kormányfőnek, amelyben arra kérte: ragaszkodjon korábbi kijelentéséhez, miszerint nem ért egyet a verespataki bánya megnyitásával.

A kormányfő a vétóval való fenyegetést "politikai értelemben hibásnak, történelmi értelemben bűnösnek" nevezte, mondván, Magyarország akkor van a legnagyobb biztonságban, ha nem az Európai Unió keleti határát foglalja el.

"A magyar nemzet egyesítésének legjobb, előretekintő és történelmi sérelmeinket leginkább megoldó módja az Európai Unióban való egyesülés és csatlakozás" - közölte.

Gyurcsány kijelentette: a magyar kormány sikeres volt, mivel elérte, hogy az Európai Tanács (ET) a környezetvédelmi kötelezettségvállalásra is terjessze ki a védzáradékot, amely alkalmazása késleltetheti a román csatlakozást.

A kormányfő elmondta: az ET múlt heti ülésén és a magyar pártok között sem volt vita Bulgária csatlakozásáról, annál több kétely fogalmazódott meg a török csatlakozással kapcsolatban.

Gyurcsány Ferenc hangsúlyozta, Törökországgal egy olyan folyamat indult el, amelynek a vége lehet tagság, de ha mégsem, akkor egy olyan együttműködés, amely nem jelent tagságot, csak a lehető legszorosabb szövetséget, hogy Törökország "lehorgonyozzon Európa struktúrái mellett".

Közölte: a magyar parlamenti pártok egyetértettek abban, nem szabad megengedni, hogy Horvátország csatlakozásának útjába újabb akadályokat állítsanak. Hozzáfűzte: az Európai Tanács pénteki ülésén Magyarország a visegrádi négyekkel, valamint Ausztriával és Szlovéniával együtt azt az álláspontot képviselte, például Nagy-Britanniával szemben, hogy nem kellenek újabb akadályok.