A Szentszék kiáll a magyar püspökök mellett

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A magyar püspökök jó állampolgárokként csak aggodalmuknak adtak hangot a közjóért, csak azt kérik, ami a megállapodás szerint jár - mondta Angelo Sodano bíboros a magyar miniszterelnökkel folytatott hét végi vatikáni megbeszélésén.

A bíboros szavait a Magyarországi Apostoli Nunciatúra tette közzé. "A Szentszék budapesti diplomáciai képviseletéhez különböző intézményektől és személyektől megkeresés érkezett, hogy tudomást szerezzenek Gyurcsány Ferenc miniszterelnök úr vatikáni látogatásának kimeneteléről, mert mindeddig a helyi tömegkommunikációs eszközök szinte csupán arról számoltak be, amit a magyar kormányküldöttség közölt a szentatyával és az államtitkárral" - olvasható a pápai nagykövetség közleményében.
   
A nunciatúra teljes egészében felidézte a katolikus egyházfő Gyurcsány Ferenc kormányfőhöz intézett beszédét. II. János Pál pápa kiemelte, hogy ebben az évben Magyarország belépett az Európai Unióba, s ezzel új fejezet kezdődött történelmében. Szólt arról is, hogy rendkívül nagyra értékeli a Magyarország és a Szentszék között az elmúlt években kötött jogi egyezmények sorát, különösen a katolikus egyház magyarországi közszolgálati és hitéleti tevékenységének finanszírozásáról szóló megállapodást. Ez jogilag kötelező érvénnyel határozza meg az egyház szerepét a magyar társadalom életének e fontos területén, tiszteletben tartva a vallásszabadságra és az oktatásra vonatkozó emberi jogokat. 
    
A nunciatúra a pápa beszédének szó szerinti közlése után emlékeztet arra, hogy a szentatyával való találkozás után a miniszterelnököt Somogyi Ferenc külügyminiszterrel és Hiller Istvánnal, a Nemzeti Kulturális Örökség Minisztériumának vezetőjével együtt fogadta Angelo Sodano bíboros, államtitkár. A megbeszélés hozzávetőlegesen ötven percig tartott.
   
"A megbeszélés során a miniszterelnök kijelentette, hogy nagyra becsüli a katolikus egyház és más egyházak szerepét abban a szolgálatban, amit szociális és kulturális téren fejtenek ki Magyarországon, mondván többek között: e nélkül Magyarország nem lenne az az ország, ami" - írta a képviselet.
   
Hozzátette: mindazonáltal a miniszterelnök megerősítette a szentatyához intézett beszédében elhangzott szavait, miszerint a katolikus egyház túlságosan sokat foglalkozik a politikával, amint azt a kettős állampolgárságról szóló népszavazás és az Oktatási Minisztérium előtti december 14-i tüntetés alkalmával tette.
   
"Erre vonatkozólag a bíboros államtitkár megjegyezte, hogy a magyar püspökök jó állampolgárokként csak aggodalmuknak adtak hangot a közjóért, és a Szentszék kiáll mellettük, mert csak azt kérik, ami a megállapodás szerint jár. A tüntetéssel kapcsolatban pedig megjegyezte, hogy azon jelen voltak minden magyarországi történelmi egyház képviselői" - közölte a nunciatúra.
   
Mint felidézte, ezután az államtitkár "következetesen aláhúzta a párbeszéd fontosságát, megdöbbenését fejezvén ki a tény fölött, hogy a kormány nem tartja tiszteletben a Horn Gyula miniszterelnök és Angelo Sodano bíboros által 1997-ben aláírt, Szentszékkel kötött megállapodást".
   
Az Oktatási Minisztérium előtt az egyházi iskolák finanszírozásának megváltoztatása ellen tartott múlt keddi demonstráción a református egyház hivatalosan nem képviseltette magát, noha az iskolaigazgatók között felszólalt egyik intézményének vezetője is. A református egyház az MTI-hez eljuttatott aznapi közleménye szerint "nem tartotta időszerűnek", hogy a tüntetést "a református iskolák is támogassák jelenlétükkel".
   
Heisler András, a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségének elnöke a távirati irodának vasárnap elmondta: a szervezet nem kívánja bevinni a politikát a zsinagógákba és a gyerekeket kivinni az utcára.