Mint Gyurcsány Ferenc írja, egy hónappal ezelőtt felkérte a kormány illetékes minisztereit, hogy vizsgálják meg, "milyen intézkedéseket tudunk tenni annak érdekében, hogy a határon túli magyarok Magyarországra utazása, illetve itt tartózkodása egyszerűbb és méltányosabb igazgatási keretek között valósulhasson meg" - olvasható a kabinetiroda sajtófőosztályának közleményében.
A miniszterelnök arra kérte továbbá kormánya tagjait, hogy tegyenek javaslatot a kettős népszavazásról szóló december 5-i referendum után adódó kérdések közjogi megoldására.
Gyurcsány Ferenc azt kérte, hogy a javaslatok kidolgozásakor három szempontot vegyenek figyelembe. Egyrészt a magyar államnak összetett, pontosan definiált kötelezettségei vannak állampolgáraival szemben, míg a nemzet egészével szemben viselt felelőssége kevésbé kimunkált. Másrészt az állampolgárság "aktív viszonyt feltételez az állam és polgára között". Ebben kulcsszerepe van az életvitelszerű itt- tartózkodásnak, az adófizetésnek, a közügyekben való részvételnek, "a jogok és kötelességek árnyalt egyensúlyának", ezért az állampolgárság nélkülözhetetlen feltétele a magyarországi életvitel, a letelepedés.
Harmadik szempontként azt említette a miniszterelnök: a magyar állam legfontosabb célja a határon túli magyarok támogatása abban, hogy többes identitásukat a szülőföldjükön őrizhessék meg, együttműködésben azzal a politikai nemzettel, amelyben kisebbségben élnek. Mindeközben pedig akadálytalan kapcsolatot tarthassanak fenn az anyaországgal. Ha azonban arra az elhatározásra jutnak, hogy Magyarországon akarnak letelepedni, illetve megszerezni a magyar állampolgárságot, akkor az anyaország ehhez biztosítson számukra gyors, méltányos és egyszerű eljárást - mutat rá Gyurcsány Ferenc.