Gyurcsány: módosítani kell a bevándorlás jelenlegi rendszerén

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A kormányfő közjogi tartalmat adna a határon túli magyarság fogalmának, hogy ennek alapján az érintettek megkaphassák "azt az útlevelet, amelyre vágytak". Gyurcsány szerint a kabinet júniusig meghozza a szükséges változtatásokat.

A Kossuth rádiónak adott interjúban emlékeztetett arra, hogy még decemberben arra kérte az igazságügy minisztert, készítsen átfogó jelentést a letelepedés, a bevándorlás és a honosítás szabályrendszeréről.

"Elkészült a jelentés, amely azt mutatja, hogy szinte mindenhez hozzá kell nyúlni" - mondta. Hozzátette: a kormány szerdán meg fog bízni egy kormánypárti politikust azzal a céllal, hogy a konkrét változtatási programmal március végéig készüljön el. Az ezt követő három hónapban a programot pedig már át is lehet ültetni a gyakorlatba.

A kormányfő elkeserítőnek nevezte a letelepedés, a bevándorlás, a honosítás jelenlegi szabályrendszerét és gyakorlatát, s közölte: igen nagy bajnak tartja, hogy az elmúlt 15 évben "ezzel senki nem foglalkozott". Szólt arról is, minderről konzultációt tart szükségesnek a magyarországi pártokkal és a határon túli szervezetekkel.

Arra a felvetésre, hogy a határon túli szervezetek továbbra is az alanyi jogú állampolgárságot várják, azt mondta: "Magyarországon nagyon sok mindenki valamit vár, és hogy mit vagyunk képesek ebből közös nemzeti akarattá formálni, az azon múlik, hogy kinek az akaratát, szándékát tudja a magyar egész nemzet, vagy annak legalább a többsége támogatni". Közölte, belátható időn belül nem lát "olyan okot, ami miatt ez a magyar többségi vélemény és a kormány véleménye megváltozna".

Közjogi tartalom (Oldaltörés)

Gyurcsány Ferenc ugyanakkor közölte, a kormány közjogi tartalmat kíván adni a határon túli magyarság fogalmának, hogy ennek alapján az érintettek megkaphassák "azt az útlevelet, amelyre vágytak".

Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének a népszavazási kampányban elhangzott szavait is idézte, amelyek szerint "egy útlevélről szól a dolog". Ahhoz, "hogy útlevelet bocsáthassunk ki, ahhoz kell, hogy legyen köztünk közjogi kapcsolat" - hívta fel a figyelmet a miniszterelnök.

A határon túli magyaroknak adandó, Magyarországra és az unió országaiba szóló útlevelet az Egyesült Királyságban korábban bevezetett úti okmányhoz hasonlította.

"Ez egy picikét olyan modell, mint amely Nagy-Britanniában van", ahol többfajta közjogi viszony létezik. A volt gyarmatokról származóknak például "speciális viszonya van", amely kiterjed a beutazási lehetőségére, de nem biztosít "másfajta jogot".

"Ennek az útját, módját keressük, és miután emellett érvelt a legnagyobb ellenzéki párt elnöke is, gondolom, hogy bírjuk ebben az ő támogatásukat is" - mondta Gyurcsány Ferenc.