Már 75 ezren látták a francia festészeti tárlatot

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A megnyitó óta eltelt három és fél hétben 75 ezren látták a XVII-XX. századi francia festészet remekműveit bemutató tárlatot a Műcsarnokban. Többen azért nem juthattak be, mert pisztolyt találtak náluk a biztonsági ellenőrzéskor.

A szigorú biztonsági beléptetés során már több tucatnyi pisztolyos műbarátot "tanácsoltak el" a fémérzékelős kapuknál a tárlat megtekintésétől - mondta Barkóczi István, a budapesti intézmény főigazgató-helyettese, hozzátéve, hogy "a késeket letetetik a ruhatárban". 

A Mesterművek - 400 év francia festészete című kiállítást, amelyen száz festő összesen 118 műve látható, hétköznapokon két-háromezren, hétvégén naponta ötezren keresik fel. A látogatói visszhang egy szóban foglalható össze: frenetikus - mondta Barkóczi.

Az érdeklődők minden nap meghosszabbított nyitva tartás mellett, 10 és 20 óra között tekinthetik meg a rekordnagyságú, 75 milliárd forintos állami garanciavállalással megrendezett tárlatot, amely a magyarországi kiállítások történetében minden idők legnagyobb külföldi bemutatója.

A második világháború befejezése óta ilyen hatalmas festészeti anyag nem hagyta el Franciaország területét; a Fény és árnyék alcímű kiállítás anyagához 26 francia múzeum kölcsönzött képeket.

A francia festészet négy évszázadát átfogó tárlaton olyan világhírű művészek alkotásai láthatók, mint Delacroix, Cézanne, Degas, Gauguin, Matisse, Monet, Manet, Picasso, Renoir; a legrégibb képek 1620-ban készültek, a legújabb a huszadik század kilencvenes éveiben.

A szellősen berendezett kiállításon nincs tülekedés, a termenként elhelyezett húsz-harminc  kép kulturáltan élvezhető, legfeljebb fél-háromnegyed órás várakozások fordulnak elő.

Barkóczi szerint a február 27-ig látogatható tárlatot 200 ezren biztosan megnézik, talán többen is, a 100 ezres látogatói számot már a jövő hét végén elérik.