Gyanúsított lehet Draskovics Tibor pénzügyminiszterből

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

Elrendelte a Fővárosi Főügyészség a nyomozást az APEH által visszatartott 150 milliárdos áfa-visszatérítés ügyében - erősítették meg a hvg.hu-nak a hatóságnál. Egyelőre nincs konkrét gyanúsított, de Draskovics meglepetését és megdöbbenését fejezte ki már a feljelentés miatt is.

© Túry Gergely
A Fővárosi Főügyészség csütörtökön rendelte el a nyomozást - mondta a hvg.hu-nak Dobos Gabriella, az ügyészség szóvivője. Az intézkedésre Balogh Gyula független képviselő január eleji feljelentése alapján került sor, amelyet Draskovics Tibor pénzügy-miniszter "és társai" ellen tett különösen jelentős értékre elkövetett sikkasztás gyanúja miatt.

"A feljelentés szerint a pénzügyminizster utasítására az APEH 2004 szeptemberével kezdődően mintegy 150 milliárd forint értékben tartott vissza áfa-visszatérítéseket" - monta Dobos. "A feljelentő logikai következtetése az, hogy ezt a pénzt a pénzügyminiszter és az APEH sajátjaként kezelte" - tette hozzá a szóvivő.

A főügyészség azonban nem az általa kizárhatónak ítélt sikkasztás, hanem hivatali visszaélés gyanúja miatt rendelt el nyomozást. Dobos szerint egy korábbi jogszabályváltozást követően minden esetben el kell rendelni a nyomozást, ha a bűncselekmény gyanúját nem lehet teljes biztonsággal kizárni.

Egy a büntetőeljárásban jártas ügyvéd a hvg.hu-nak viszont azt mondta, hogy az új büntetőeljárási törvény csak a feljelentés-kiegészítést szüntette meg, az ügyészségnek ma is módjában áll a nyomozást megtagadni, ha nyilvánvalóan megalapozott a bűncselekmény gyanúja. A nyomozóhatóságnak három napon belül kell döntenie arról, hogy a rendelkezésére álló adatok alapján valószínűsíthető-e a bűncselekmény és megindítható a nyomozás. Az ügyészség döntése ellen az érintettek panasszal élhetnek.

A főügyészség az ORFK Nemzeti Nyomozó Irodájának gazdaságvédelmi főosztályát jelölte ki a feladat elvégzésére, amelynek 2 hónapja van a nyomozás befejezésére - igaz ez meghosszabbítható. Ha azonban a nyomozás elrendelése után a bizonyítási cselekmények nem támasztják alá a gyanút, a nyomozást meg kell szüntetni. Az eljárásnak jelenleg nincs gyanúsítottja, Dobos szerint tehát nem Draskovics Tibor ellen nyomoznak.

Draskovics és az MSZP is megdöbbent (Oldaltörés)

"Meglepetéssel és megdöbbenéssel láttam a mai lapokban, hogy az ügyészség nyomozást tart szükségesnek egy képtelen feljelentés alapján" - reagált Draskovics Tibor. A pénzügyminiszter emlékeztetett arra, hogy 2004-ben az áfa-bevételek közel 300 milliárd forinttal maradtak el a tervezettől.

"Felelős pénzügyminiszternek az a dolga, hogy abban a körben, ahol a szabályok lényegesen megváltoztak, és vélhetően jelentősen megváltozott az adózók magatartása is, fokozott ellenőrzéssel deríttessen fényt az elmaradás okára, és gondoskodjon az adók beszedéséről" - szögezte le. A tárca vezetője hozzátette: ha valaki betekint a vonatkozó dokumentumokba, világosan látni fogja, hogy ennek a felelősségnek és kötelezettségnek megfelelően járt el.


Az MSZP is megdöbbent
Az MSZP szerint az ügyészségnek el kellene döntenie, hogy a Fidesz-féle árnyékállam vagy az igazság oldalán áll - mondta Burány Sándor, a párt frakcióvezető-helyettese pénteken.

A szocialisták így reagáltak arra, hogy az ügyészség helyt adott a szerintük „első ránézésre is nyilvánvalóan alaptalannak minősíthető” feljelentésnek, és nyomozást rendelt el" az áfa-visszaigénylés visszatartása miatt.

Burány Sándor szerint ismét kiderült, hogy az ügyészség nem aszerint indít vizsgálatot, hogy mi történt, hanem hogy ki a bejelentő.













A pénzügyminiszter levelei az APEH-nek (Oldaltörés)

A pénzügyi tárca a nyomozás elrendelése után honlapján tette közzé Draskovics Tibor APEH-nek címzett korábbi leveleit, amelyekben az áfa-visszatérítések ellenőrzésének szigorítását kérte az adóhatóságtól (a levelek teljes terjedelmükben letölthetők a cikk végén található linkről).

"..utasítom, tegyen meg mindent annak érdekében, hogy 2004. év novemberétől kezdődően minden európai uniós adószámmal rendelkező adóalany kiutalás előtti ellenőrzése megvalósuljon" - szól a Király László György APEH-elnöknek október 18-án címzett levél. 

Egy második, novemberi levélben Draskovics 10 pontban foglalja össze utasításait, amelyek szerint fokozottan ellenőrizni kell a nagyösszegű áfa-visszatérítési igényeket, viszont nem kell alkalmazni a szigorú ellenőrzést azoknál a cégeknél, amelyeknek közösségi import és exportforgalma nem haladja meg az 5 millió forintot.   

Fidesz: az APEH elismerte
Varga Mihály volt pénzügy-miniszter tavaly november közepén arról számolt be, hogy Király László György, az APEH elnöke a költségvetési bizottság előtt megerősítette, hogy a pénzügyminiszter utasítása értelmében az ÁFA-visszaigénylések kifizetését lassítani kell.

Hozzátette: a költségvetésnek mintegy 100 milliárdos elma-radása van eddig az ÁFA-bevételekből a rossz tervezés miatt, és ezt a hiányt kívánja a kormányzat azzal csökkenteni, hogy az ÁFA-visszaigénylést csak jelentős csúszással, a törvény szerinti 30 napon kívül kívánja visszafizetni.
Mint ismert, az államháztartás 2004-es hiányára vonatkozó becslését a múlt évben a PM-nek többször is módosítania kellett: az év eleji GDP-arányos 3,8 százalékról az év végéig egészen 5,3 százalékig jutottak el.

Orbán Viktor, a Fidesz elnöke már november közepén támadta a szocialista kormányt, amely szerinte úgy próbálja megoldani a költségvetésben keletkezett problémákat, hogy 100 milliárd forintnyi jogos ÁFA-visszaigénylést későbbre halaszt.

"Ma nyíltan lehet Magyarországon arról beszélni, és ezt még a hivatalosság sem nagyon tagadja, hogy valójában a költségvetésben keletkezett bajok, vagyis az állam rossz gazdálkodása miatt a magyar vállalkozók nyakába helyeznek plusz terhet" - fogalmazott akkor Orbán. Mint a pártvezető mondta, az ügy túlmutat a gazdaságon, a kormányzati hitelességről és a magyar gazdasági élet kiszámíthatóságáról és biztonságáról szól.