Orbán szerint a magyar parlament - egyfajta konzultatív viszonyt kialakítva ezzel a testülettel - lehetőséget kapna így arra, "hogy a határon túli magyarokat érintő bármilyen határozat vagy törvény elfogadását megelőzően, a kellő mélységben és szélességben tájékozódhasson és kikérhesse a határon túli magyarok véleményét".
A pártelnök a Fidesz nevében gratulált a szabadkai tanácskozás létrejöttéhez. Véleménye szerint ez az első olyan "össz-kárpát-medencei szervezeteket magában foglaló fórum, amely alkalmas lesz arra, hogy kellő súllyal képviselje a magyarországi magyarok felé - beleértve a parlamentet, a kormány és a pártokat is - a határon túli magyarok közös érdekeit".
A Fidesz nemzeti, nemzetegyesítő párt, amelynek egyik küldetése, hogy a Kárpát-medencében létrejöjjön a magyar nemzet teljes körű újraegyesítése, az uniós normáknak megfelelően autonómiák szülessenek, és létrejöjjenek a kettős állampolgárságról szóló döntések - hangsúlyozta Orbán.
A volt miniszterelnök arra bíztatja a határon túli magyarokat és a kormányt is, hogy amiben meg lehet egyezni - például a munkavállalás, az oktatás vagy a határon túli magyarok életét könnyítő más ügyekben - szülessen kompromisszum. Hiszen ha a nemzetegyesítést nem is sikerül megoldani - "mert a kormány ezt nem akarja" -, azért technikai kérdésekben jöjjön létre megegyezés - tette hozzá.
Nagyon fontosnak tartja, "hogy a határon túli magyarok problémája ne legyen a magyarországi belpolitikai csatározások vesztese" - mondta Kasza József. Kasza szerint, a nemzetegyesítési koncepcióban a hatalmi pártok és ellenzéki pátok
közösen kell, hogy keressék a megoldást. "Ez a látogatásom célja" - tette hozzá.
Bugár Béla, a szlovákiai Magyar Koalíció Pártjának elnöke, aki csütörtökön jelen volt a miniszterelnökkel folytatott megbeszélésen, most betegsége miatt nem vett részt a Fidesz elnökével tartott találkozón.