Hardi Róbert (SZDSZ) bizottsági elnök elmondta, hogy az ülésen többségben voltak az ellenzéki képviselők, akik az engedély megadása ellen voksoltak. Hozzátette, a közgyűlésen az SZDSZ biztosan megszavazza a tulajdonosi hozzájárulást. Gy. Németh Erzsébet frakcióvezető elmondta, hogy a szocialisták is támogatják ezt a csütörtöki döntést, amelyért szerinte különösen sokat tett Bakonyi Tibor főpolgármester-helyettes.
Hardi Róbert tudatta, hogy a sportbizottság ülésén egyetlen szó sem esett a várható uszodabővítés környezetvédelmi aspektusairól. "Megdöbbentő" új információkat kaptak viszont az úszószövetség képviselőjétől. Ruza József tájékoztatása szerint a nemzetközi úszószövetség egy levélben súlyosan kifogásolta azt, hogy Budapest nem a régi margitszigeti létesítménnyel, hanem egy új, a Lágymányoson épülő uszodával pályázott a verseny rendezésére. A bizottság többsége erre hivatkozva vetette el a margitszigeti helyszínt - jegyezte meg.
A fideszes Mitnyan György közölte, hogy a bizottság leszavazta azt a javaslatát, hogy új pályázat kiírásával, új helyszínű rendezésről döntsenek a következő egy év során. Hozzátette azt is, hogy Bakonyi Tibor bizottsági elutasítása ellenére nem zárkózott el ennek a lehetőségnek a megvizsgálásától.
A HVG csütörtöki számából kiderül: három verseny- és két tanmedencére volna szükség a Budapestnek két és fél éve odaítélt 2006. évi úszó Európa-bajnokság megrendezésére, ám a beruházás még el sem kezdődött.
Mint a HVG csütörtökön megjelenő számában közölt összefoglalóból kiderül, a Magyar Úszószövetség (MÚSZ) még a szocialista Jánosi György sportminisztersége idején, 2002-ben, kormányzati garanciával a háta mögött adott be pályázatot a 2006-os Európa-bajnokság (Eb) megrendezésére, amelynek helyszíne a X. kerületi Kőér utcai Spartacus vízitelep lett volna. Az Európai Úszószövetség 2002 decemberében elfogadta az ajánlatot.
Mire a döntés 2003 nyarára kormányhatározattá érett, a korábban egyhangúlag a Budapest Spartacus Sport Club mellett voksoló MÚSZ-elnökség ugyancsak egy emberként a lágymányosi egyetemi tömb sportkomplexumát javasolta új helyszínnek (HVG, 2003. május 31.), amit a kormány júniusban el is fogadott. Csakhogy a két érintett egyetem egyike, az ELTE a lebontandó épületek és a beépítendő sportpályák pótlását kérte, ami legalább 1 milliárd forinttal drágította volna meg a beruházást. Erre a kormány alig egy hónappal később inkább áttette a helyszínt a Margitszigetre, mondván, ott 1,75 milliárd forintból is ki lehet jönni (további 420 millió forint volt a tartalék).
A 2003. július 18-án a Magyar Közlönyben megjelent kormányhatározat teljes költségkerete 9,2 milliárd forintra rúgott: a vidéki sportlétesítmény-fejlesztésekre szánt 1,9 milliárd forint mellett a lágymányosi sportcentrumra is jutott volna 2,5 milliárd, a Spartacus-telepre 1,25 milliárd, a rendezés költségeire pedig 1,4 milliárd forint. Újabb fél év elteltével tervpályázatot írt ki a tárca, amelyet tavaly nyáron az egyebek között a budapesti Fény utcai piacot tervező Építész Stúdió Kft. nyert meg.
Közben, 2004 áprilisában az úszó Eb-t is elkaszálta a költségvetési fűnyíró: a 9,2 milliárdos eredeti előirányzat 2,176 milliárd forintra zsugorodott, az újabb kormányhatározat már nem tesz említést az Eb megrendezésének finanszírozásáról, s a vidéki fejlesztések is kimaradtak belőle. „A vidékfejlesztési program elkezdődött, kistelepülések jutnak tornateremhez és tanuszodához a Nemzeti Sporthivatal által meghirdetett pályázatokon odaítélt támogatásokból" - jelezte a korábban meghirdetett program átalakulását Görözdi György, a hivatal miniszteri biztosa.