"Libanoni nagykövetként, és az arab országok nagyköveteinek doyenjeként azt mondhatom: Magyarország és az arab államok között nagyszerű a kapcsolat, és nem hagyjuk, hogy ezt egy hiba, egy botlás, egy vicc, vagy bármi befolyásolja" - jelentette ki Huszein Muszavit. Hozzátette: "a miniszterelnök tegnapi bocsánatkérése után azt gondoljuk, hogy ezzel a kérdésnek vége, ez egy vicc volt, tisztázódott a helyzet (...) és folytatni fogjuk a két ország kapcsolatainak fejlesztésére irányuló munkát".
A nagykövet elmondta: jó kapcsolatokat ápolnak a kormánnyal és az ellenzékkel egyaránt, és meg is akarják védeni ezt a kapcsolatot. Hozzátette: Gyurcsány Ferenc kijelentésére nem reagáltak, annak ellenére, hogy sértette őket a vicc. Ugyanakkor a miniszterelnök kapott egy lehetőséget, hogy kijavítsa tévedését, és ez a bocsánatkéréssel meg is történt tegnap - fűzte hozzá.
A Libanon és Magyarország közötti jó kapcsolatokról szólva elmondta: tavaly márciusban Mádl Ferenc köztársasági elnök libanoni látogatása politikailag és a gazdaságilag is pozitív volt, hiszen a magyar export tíz hónap alatt 15 millió dollárról 42 millióra nőtt. "Ez az a fajta kapcsolat, amit szeretnénk a két ország között" - jelentette ki a nagykövet.
Németh Zsolt szerint fontos lenne, ha a bocsánatkérés írásos jegyzék formáját is öltené, "annak érdekében, hogy csökkentsük azokat a károkat, amelyek ebből a kijelentésből óhatatlanul fakadnak". Mint mondta, nem került volna sor a találkozóra, ha a miniszterelnök nem teszi azt az ominózus kijelentést az "arab terroristákkal kapcsolatban". A politikus szerint a Gyurcsány Ferenc megjegyzése "rendkívül otromba, durva, arabellenes, rasszista volt", és nem minősíthető viccnek.
"A miniszterelnök nem először gyalogolt bele a diplomácia porcelánboltjába" - mondta a politikus, példaként említve a kormányfő vatikáni látogatását és a budapesti gettó felszabadulásának 60. évfordulóján mondott beszédét. Hozzátette: nem csupán arról van szó, hogy Gyurcsány Ferenc megsértett népeket, hanem "nagyon súlyos külpolitikai következmények is vannak".
Felhívta a figyelmet arra, hogy az elmúlt másfél évben a nemzetközi közösség, az Egyesült Államok, a NATO és az Európai Unió erőfeszítései egyaránt arra irányultak, hogy bizonyítsák a világ előtt: a terrorizmus és az arabok ügye két különböző dolog. "A miniszterelnök ezzel a kijelentésével ezt a külpolitikai erőfeszítést teszi semmissé" - mondta Németh Zsolt.
A politikus szerint a nagykövettel folytatott beszélgetés alapján a közeljövőben mindenképpen sor kerítenek egy olyan a külügyi bizottsági ülésre, amelyen az arab országok képviselői tartanának tájékoztatót a terror elleni küzdelemben végzett tevékenységükről.
Mint mondta, világossá tette Huszein Muszavit számára, hogy Gyurcsány Ferenc véleménye "nem azonos a magyar nemzet véleményével", és a külügyi bizottság nevében is elhatárolódott a miniszterelnök kijelentésétől.
Az MSZP szombati születésnapi rendezvényén Selmeczi Tibor humorista - a Heti Hetes című tévéműsort parodizáló alkalmi "Heti Ötös" vezetőjeként - azt kérdezte Gyurcsány Ferenctől, mint korábbi sportminisztertől, miért tekinthető a magyar labdarúgás dicsőségének a szaúdi válogatott ellen elért döntetlen.
A kormányfő azt válaszolta: "A szaúdi királyságot nagyon sokszor vádolják azzal, hogy igazából a világ terrorizmusának legaktívabb pénzügyi támogatói közé tartoznak bizonyos családok. És én azt gondolom, hogy a focisták között, a szaúdi focisták között nagyon-nagyon sok terrorista is volt, a mi fiaink pedig halált megvető bátorsággal küzdöttek ezen terroristák ellen, és ilyen esetben a döntetlen idegenben, ez egy fantasztikus eredmény".