Alkotmánybírósághoz fordult a köztisztviselők szakszervezete

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

Alkotmánybírósághoz fordult a Magyar Köztisztviselők és Közalkalmazottak Szakszervezete a szférában bevezetett 65 éves nyugdíjkorhatár miatt.

Az érdekképviselet arra hivatkozva kéri a törvényi rendelkezés megsemmisítését, hogy az sérti az alkotmány egyenlő bánásmódra, illetve munkához való jogra vonatkozó rendelkezéseit. 

Az, hogy a korábbi 70 éves korhatárt, az Állami Számvevőszék dolgozói kivételével, 65 évre csökkentette a költségvetési törvény, "olyan diszkrimináció, amely az állampolgárok egy csoportját hátrányosan megkülönbözteti, hiszen az Alkotmány 70/A paragrafusa (1) bekezdése az állampolgári jogokat bármely
különbségtétel nélkül biztosítja" - áll az érdekképviselet dokumentumában.

Továbbá az alkotmány szerint: "  mindenkinek joga van a munkához", illetve, hogy "  képzettségének és szakmai tudásának megfelelő közhivatalt viseljen".

A szakszervezet rámutat arra is, hogy a számvevőszékről szóló törvény kétharmados, nem lehet indok arra, hogy az azonos jellegű és közeghez kapcsolódó jogviszonyt a köztisztviselői törvénytől eltérően szabályozzák.

Az érdekképviselet érvelése szerint a köztisztviselők jogállásáról szóló törvény a közszolgálati jogviszonyt arra tekintettel szabályozza, hogy e jogviszonyban végzett munkatevékenységek azonos jellegűek és azonos közegből fakadnak. 

A szakszervezet Alkotmánybírósághoz intézett beadványában megjegyzi azt is, hogy a szférát érintő rendelkezés kapcsán nem vehetett részt a törvény előkészítésében és nem tudta képviselni a munkavállalói érdekeket. Továbbá a kormány törvényt sértett akkor, amikor a tervezetet nem küldte meg véleményezésre, és nem tett eleget egyeztetési kötelezettségének.