Orbán Viktor úgy vélte, tavaly óta csak annyi változott, hogy akkor azt sugallták, "merjünk kicsik lenni", most meg azt, "nem az számít, hogy ki mekkorát nőtt, hanem az, hogy ki milyen nagyot tud mondani". A Fidesz elnöke szerint 2004 a kisebbedés, a nagyotmondás és a ráfizetés éve volt.
Orbán óbudai beszéde © Vörös Szilárd |
Orbán Viktor szerint a következő kormányváltás után nem szabad beérni a miniszterek személyi cseréjével, hanem a "spekulációbarát adó- és gazdasági rendszerről" vissza kell térni a polgári kormány "munkabarát" rendszereihez.
A Fidesz elnöke a beszédében hangot adott azon véleményének, hogy a "spekulációbarát" rendszer 1994 és 1998 között épült ki, és 2002 óta újra tapasztalható. Megfogalmazása szerint a munka az, ami másnak is használ, a többi spekuláció. A "spekulációbarát" rendszerben "szétválasztják a munkát a jóléttől, az a törekvés, hogy valaki ügyeskedjen, és munka nélkül gazdagodjon meg mások rovására". A munkához szakképesítés kell, valamint hogy valaki minél jobban és minél többet akarjon dolgozni, és ehhez jól meg kell fizetni - mondta.
Orbán Viktor szerint meg kell tanulnunk, amit "a románok, a szerbek, a szlovákok már tudnak", hogy "először magyarok vagyunk, és csak utána szocialisták, fideszesek vagy kereszténydemokraták".
A Fidesz elnöke azt mondta beszédében, hogy a nemzeti kérdéseket szét kell választani a pártkérdésektől. Nemzeti kérdésnek nevezte a gazdaság átállítását a spekulációs alapokról a munkabarát alapokra, megjegyezve, hogy a járulékoknak nevezett "béradók" Magyarországon a legmagasabbak - magasabbak, mint Romániában.
A politikus véleménye szerint nem lehet azt mondani, hogy az Európai Unóban "nem kell fogcsikorgatva harcolni a nemzeti érdekekért", szerinte éppen az ellenkezője az igaz. Ennek kapcsán kiemelte: nem az a probléma, hogy néhány autógyár Szlovákiában telepedett le, hanem az, hogy értük Magyarország is harcolt.
Zsúfolásig megtelt a budapesti Körcsarnok Orbán Viktornak, a Fidesz elnökének
hagyományos országértékelő beszéde alkalmából, több mint kétezren voltak a helyszínen kedden kora este. Weszelovszky Zoltán, az eseményt szervező Magyar Polgári Együttműködés Egyesület főtitkára elmondta: az országértékelésre a Fidesz vezetése mellett az egyesület hétszáz fős tagsága, valamint a hozzá kapcsolódó mintegy 200 szervezet képviselői vettek részt. A hallgatóság között a Fidesz politikusai mellett jelen volt Mádl Dalma, a köztársasági elnök felesége, valamint Makovecz Imre, Grosics Gyula, Sára Sándor, Császár Angela, Tolcsvay Béla és Pataki Attila. Az egyesület főtitkára közölte: a parlamenti pártokból senki nem kapott meghívást az eseményre.
A csarnokba érkező pártelnököt percekig tartó állótaps fogadta, majd a terem négy sarkában elhelyezett óriáskivetítőkön levetítették azt az egy-két perces zenés klippet, amelyet Orbán Viktor elmúlt héten tett "országjáró beszélgetéseinek" öt helyszínén, Pocsajon, Miskolcon, Várpalotán, Óbudán és Esztergomban készítettek, ahol a falvak, a nők, a foglalkoztatáspolitika, a főváros és az egészségügy problémáiról esett szó. Emellett több új elemmel bővült az országértékelés koreográfiája. A beszéd szerkesztésébe, témáiba a Fidesz honlapján vagy sms számán a szavazók is beleszólhattak; a pártelnök rövid bevezetője után az állampolgárok kérdéseit az este két házigazdája, Kudlik Júlia és Rákay Philip tette fel, így szóba került a munka értéke, az árak, a létfenntartás, a nyugdíjak és az államadósság kérdése. Szintén újdonság, hogy Orbán Viktor, az idei országértékelő beszélgetésekhez hasonlóan nem pulpitusról, hanem a csarnok közepén álló, székekkel minden oldalról körülvett színpadról beszélt, a hagyományoshoz képest kötetlebb hangnemben, folyamatosan a körben ülő közönség felé fordulva.
A Fidesz elnökének évértékelő beszéde szerint a sikeres Magyarország képe áll
szemben a szomorkodó Magyarország képével - mondta Hiller István, az MSZP elnöke. A miniszterelnök programbeszéde áll szemben a Fidesz vezérének panaszbeszédével - értékelte a szocialista pártelnök Orbán Viktor szavait. "Az MSZP a baloldal újjászületéséről beszél, Orbán a jobboldal panaszairól. Újjászületésre lehet országot építeni, panaszra nem lehet országot építeni" - közölte, majd hozzátette : míg az MSZP az új, igazságos és versenyképes Magyarországról beszél, a Fidesz visszasírja a múltat, onnan akar visszahozni csaknem mindent.
Hiller István szerint "különösen visszatetsző" a Fidesz elnökének a megélhetési adatokra vonatkozó érvelése, mivel azt az állapotot tükrözi, amelyet az Orbán-kormány hagyott örökül, illetve azt is hozzáfűzte, visszatetszők az ellenzéki pártvezérnek az államadósságra vonatkozó megállapításai is. Mint mondta, a nagyobbik ellenzéki párt adócsomagja az államadósságot, gyermekekre és
felnőttekre vonatkozóan egyaránt, újabb 100 ezer forinttal emelné.
A szocialista pártelnök az évértékelő beszédre témánként reagálva azt mondta: az ellenzéki politikus faluparlamentet akar, de a magyar parlamentbe sem jár el; "mi (...) azt látjuk és azt állítjuk, hogy Európa örül és büszke arra, hogy Magyarország az unió része, és a magyarok az unió polgárai". Az MSZP elnöke szerint Orbán Viktor a nők megkülönböztetéséről beszél, miközben a Fidesz vezérkarában teljes a férfiuralom, egyetlen nő sincs benne. Orbán Viktor Budapesttel kapcsolatos kijelentéséről Hiller István azt mondta: a Fidesz-kormány négy éven keresztül büntette az ország fővárosát."Az ellenzék vezére újat nem mondott: öt főpróba után egy gyenge előadást hallottunk" - fogalmazott a pártelnök. Hozzátette: "egymásnak feszül két politika: az egyik kormányoz és teljesít, programot mond, a másik szomorkodik és visszasír".
A két nagy párt között hatalmas kommunikációs harc folyik, ezért nem mindig megvalósíthatók az általuk fölvázolt megoldási lehetőségek - közölte Gémesi György Orbán országértékelő beszédét követően. Gémesi szerint a két párt populista ígéreteinek beváltása nem teljes mértékben biztosítható. Mint mondta, a beszédnek az ország állapotát, pénzügyi, gazdasági, nemzetközi helyzetét elemző része "korrekt és a valóságon alapszik", viszont ezen okok miatt a megoldások és a javaslatok valóban "egy kicsit elmennek abba az irányba, amelyek nem feltétlenül egy korszerű konzervatív párt programjába illeszthetőek". Az MDF nem kényszerül a két nagy pártéhoz hasonló típusú "kommunikációs hadműveletre", ezért a Normális Magyarországért programjában megfogalmazottak szerint egy korszerű konzervatív gazdaságpolitikát, programot és pártot kíván a továbbiakban is képviselni, amely alapja lehet egy új jobboldal kialakításának tette hozzá a politikus.