Szitának is üzen az elhárító |
Kozenkay Jenő hivatásos kémelhárítóként dolgozott 1978 és 1985 között, állambiztonsági múltját maga tárta fel. A hvg.hu-hoz el juttatott írásában az egykori rendszer valódi felelőseit keresi, és tanácsot ad Szita Károlynak. Részletek |
A névsorban csak olyan emberek szerepelnek, akikről több forrásból származó, megbízható bizonyítékok tanúsítják, hogy titkosszolgálati tevékenységet folytattak.
Hozzátette: ez a szám a valóságban akár a több százat is elérhette. Az ügynökök között papok, szerzetesek és ismert egyházi vezetők is találhatók - mondta Adriányi Gábor, aki még nem látja elérkezettnek az időt arra, hogy feltárja a részleteket.
Ügynökdosszié |
Ügynök, besúgó és tartótiszt - ha részletesen érdekli az állambiztonsági szervek tevékenysége, lapozzon bele a hvg.hu által összeállított Ügynök -dossziéba. |
Idősebb papok elbeszéléseire hivatkozva közölte: az úgynevezett beépített emberek többségéről paptársai tudták, hogy jelentéseket készítenek. "Nem egyszer, papi összejövetelen az illetők el is mondták, hogy kérlek, ha itt vagyok köztetek, akkor ne beszéljetek ilyen jellegű kérdésekről, mert nekem jelentenem kell" - mondta, hozzátéve, hogy voltak olyanok, akik tevékenységükért bocsánatot is kértek társaiktól. Hangsúlyozta: egyiküknek sem kell nagy nyilvánosság előtt elnézést kérnie, "hiszen nem a társadalom, csak esetleg néhány társuk ellen vétettek".
Veres András szerint azoktól várható nyilvános bocsánatkérés, akik a pártállami rendszert működtették, és másokat megaláztak. "Lehet, hogy többen közülük ma is politikai hatalmat képviselnek, és ott vannak a politikai vezetésben" - tette hozzá. Az MKPK titkára azzal kapcsolatban, hogy a készülő törvénytervezet külön kitérne az egyházi személyek átvilágítására úgy fogalmazott: "miért kellene olyan szerencsétlen sorsú embereknek a listáját nyilvánosságra hozni, akik áldozatai lettek annak a rendszernek, míg akik működtették ezt a embertelen rendszert, azoknak a neve rejtve maradhat".
Megítélése szerint az egész tényfeltárást ma már nem lehet hitelesen végrehajtani. Veres András kitért arra, hogy a napilapban nyilatkozó Adriányi Gábor, a cikk szerint, több mint negyven éve a hatóságok zaklatásai elől elmenekült Magyarországról, és azt nyilatkozza a cikkben, hogy "a rendszerváltás után senki nem akadt a katolikus egyházban aki gyengeségét bevallva bocsánatot kért volna". A püspök szerint a nyilatkozónak "nincsen joga" senkit sem felelősségre vonni. "Ha mindenki elmenekült volna, nem tudom, hogy maradt volna talpon az egyház" - szögezte le.
KGB-s ügynöklista a neten |
Egy lengyel internetes honlap tette közzé szerdán mintegy hatvan olyan személy névsorát, akik feltehetően az egykori szovjet titkosszolgálat, a KGB tartalékosai voltak Litvániában. Részletek |