Mint mondta, az első tévedés, hogy Orbán Viktor országértékelő beszédében 2001-es adatokra hivatkozott a szegénységgel kapcsolatban, holott a Fidesz elnöke a Létminimium Alatt Élők Társaságának felmérését használta, amelyet a szervezet 2004 augusztusában hozott nyilvánosságra. Eszerint 2004-ben a rezsi kifizetése után egymillióan élnek havi 3400 forintból - hangsúlyozta Révész Máriusz.
Hozzátette: a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) 2004 augusztusában megjelent felmérése szerint a tavalyi év második negyedében a nagyon szűkös megélhetéshez havonta 37.800 forintra volt szükség, 17 százalékkal többre, mint egy évvel korábban.
Mint mondta, a miniszterelnök beszédében azt állította, hogy a reálkeresetek nőttek az utóbbi időben, holott a KSH adatai szerint egyszázalékos csökkenést mutatnak. Ugyancsak csökkent a foglalkoztatottak száma 30 százalékkal, az infláció viszont a tervezettnél és még a 2002-es adatnál is nagyobb arányban nőtt, 6,8 százalékra - tette hozzá.
A politikus reagált Gyurcsány Ferenc azon kijelentésére is, miszerint a nyugdíjemelés meghaladta a fogyasztói árak emelkedését. Révész Máriusz közölte: ha a nyugdíjas fogyasztói kosárral számolunk, nyilvánvaló hogy a nyugdíjasok helyzete nem javult, hiszen az átlagos inflációt meghaladta a közüzemi díjak emelkedése, és a gyógyszerek térítési díja is közel kétszeresére emelkedett.
A szóvivő kifogásolta a kormányzat azon állítását is, amely szerint 900 milliárd forint bevételkiesést jelentene a Fidesz adócsökkentő módosítása. Álláspontja szerint, az adócsökkentés önmagában nem jelenti az adóbevételek csökkenését. Utalt arra, hogy a Fidesz adóreform-csomagjának benyújtása előtt még a miniszterelnök is ezzel érvelt, azonban amikor a szavakat tettekre lehetne váltani, már az ellenkezőjét állítja.
Mint mondta, azzal az állítással kapcsolatban is vita alakult ki, hogy az Orbán-kormány ellehetetlenítette Budapestet. A szóvivő ezzel kapcsolatban Demszky Gábor főpolgármester 2003 januárjában tett nyilatkozatát idézte, miszerint 2003-ban kevesebb pénze lesz Budapestnek, "mint a legrosszabb orbáni esztendőben".
Emlékeztetett rá: a polgári kormány idején épült a fővárosban a Nemzeti Színház, a Millenáris, a népligeti buszpályaudvar, a Sportaréna és a Terror Háza, míg a kormányváltás óta eltelt időben nem készült el a négyes metró, de még az 1-es villamost sem sikerült átvezetni a Lágymányosi hídon.
Hozzátette: Demszky Gábor azt is állította, hogy 2001-ben kezdődött a magyar gazdaság mélyrepülése, holott ebben az időszakban Magyarország a régión belül a legnagyobb gazdasági növekedést produkálta, ma már viszont utolsók vagyunk, Szlovákiát, Csehországot, és Lengyelországot tekintve.
A kormányszóvivő azt mondta, hogy torzítások és tévedések hangzottak el Révész Máriusz Fidesz-szóvivő hétfői sajtótájékoztatóján.
Batiz András a Szociális Szakmai Szövetség honlapján szereplő információkra hivatkozva hangsúlyozta: 2002-re vonatkoznak azok az adatok, amelyek szerint mintegy egymillió embernek csak 3400 forintja marad a rezsi kifizetése után. Hozzátette, hogy a lakosság csaknem 15 százalékának ma is csak a minimálbér fele marad a zsebében a rezsiköltségek felett, ami elkeserítő szám, de a kormánynak dolgoznia kell a helyzet javításán.
Felhívta a figyelmet arra, hogy Révész Máriusz hivatkozásával ellentétben nem a KSH egyik jelentése, hanem közvélemény-kutatása szólt arról, 2004 második negyedévében a szűkös megélhetéshez 17 százalékkal több pénz kellett, mint egy évvel korábban.
Az ellenzéki politikusnak a nyugdíjakkal összefüggésben tett megállapításai kapcsán a szóvivő elmondta, hogy a kormány nem "erőlteti" a nyugdíjas fogyasztói kosár alapján történő számításokat, hanem 2002-től minden novemberben hozzáigazítja a nyugdíjasok valós terheihez a juttatást. "Ennek köszönhető a kiegészítő nyugdíj" - jegyezte meg. Mint mondta, tavaly kettő százalékos reálérték-emelkedés történt a nyugdíjakban.
Batiz András emlékeztetett arra is, hogy 1999-ben 33, 2000-ben 26, 2001-ben 10, 2002-ben 9,5, míg 2003-ban és 2004-ben 7-7 százalékkal emelkedtek átlagban a gyógyszerárak.
A kormányszóvivő szerint a Fidesz hatásvizsgálat nélkül készült adócsökkentő javaslata 950 milliárd forintos kiesést jelentene az éves költségvetésből. Megjegyezte, ha igaz, hogy a javaslat 50 ezer új munkahelyet teremtene, ez is mindössze 60 milliárd forint bevételt eredményezne a büdzsének.
A szóvivő azt mondta, hogy Budapesttől az Orbán-kormány legalább 100 milliárd forintot vont el.