Az IKSZ közleménye szerint „a homoszexualitás hirdetői sokszor provokatívan és ripacskodóan lépnek fel a társadalom hagyományos értékekhez ragaszkodó – főként keresztény – közösségeivel szemben.” A szervezet úgy véli, nagyon veszélyes, ha e témakör társadalmi elfogadottsága és jogi megítélése kizárólag a homoszexuálisok álláspontját tükrözi. A meleg házasságának teljes legalizálása „főleg a családok és a fiatalkorúak érdekeit, így a nemzeti közösség érdekeit sérti. (…) Meggyőződésünk, hogy a melegek házasságának bevezetése helytelenül egyoldalú és mély társadalmi sebeket ejtő lépés lenne.” Az IKSZ a legalitás szószólóit a liberálisokban véli felfedezni.
A Háttér Társaság a Melegekért Egyesület, a Labrisz Leszbikus Egyesület, és az Öt Kenyér Keresztény Közösség a Homoszexuálisokért Egyesület közös nyilatkozatban ítélte el az Iksz „Családvédelmi Charta 2005” c. állásfoglalását. Szerintük „a meleg, leszbikus biszexuális és transznemű közösség teljes jogegyenlősége szimbolikus politikai kérdés is, nem feltétlenül köthető a liberális, konzervatív, szocialista vagy nemzeti ideológiához.” Emlékeztetnek arra, hogy Franciaországban a konzervatív kormány léptetett hatályba melegeket védő intézkedéseket. A meleg érdekvédelmi szervezetek az IKSZ véleményét nem tekintik a felelős konzervatív politikai gondolkodás reprezentációjának.
„A melegek jogainak bármilyen további korlátozása, az alkotmánynak ezen közösséget hátrányosan érintő változtatása anakronisztikus, a szociológia és pszichológia tudományának mai álláspontjával ellentétbe helyezkedő, ezen kisebbség elleni indulatok szítására alkalmas, és mint ilyen politikailag veszélyes elképzelés, melyet felelős politikai erő nem támogathat” – fogalmaznak a jogvédők. Ezzel együtt fontosnak tartják – akár az IKSZ – a társadalmi párbeszédet, amelynek azonban elsődleges célja csak az előítéletek le