Kutrucz a hét végén nyilvánosságra került, 219 nevet tartalmazó újabb állítólagos ügynöklistáról nem kívánt nyilatkozni, de megismételte korábbi nyilatkozatát, amely szerint a törvény pontosan szabályozza, kinek milyen jogai vannak a saját magára, illetve mások múltjára vonatkozó iratok megtekintésére.
A tudományos kutató csupán a szexuális szokásokkal, kóros szenvedéllyel, egészségi állapottal kapcsolatos adatokat nem tekintheti meg.
Kutrucz Katalin korábban nyilatkozva azt is hangsúlyozta, amennyiben a levéltár egy közszereplő pártállami titkosszolgálatokkal fenntartott kapcsolatáról szolgáltat ki adatot, azzal a kérelmező belátása szerint rendelkezik, akár nyilvánosságra is hozhatja.
A Nemzetbiztonsági Hivatal, amely a Belügyminisztériumban 1990-ig működött III/II-es, kémelhárítással foglalkozó csoportfőnökség jogutódja, átadta a nála őrzött 1980 és 1990 közötti 42,96 folyóméter iratot.
A múlt héten az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárához a Belügyminisztériumból megérkeztek az 1980-1990 közötti utolsó, titkos minősítés alól feloldott állambiztonsági iratok is. A többi iratőrző helyről már korábban megjöttek az akták – közölte Kutrucz Katalin.
Ezzel azonban nem zárult le végérvényesen az iratátadás folyamata, hiszen az államtitokról szóló törvény szerint a titokgazdáknak három évente újra és újra felül kell vizsgálniuk a minősítéseket.