Magyarországon továbbra is a legkurrensebb kábítószer az extasy, amelynek ára az utóbbi időben jelentősen csökkent, nagykereskedelmi áron darabonként 220-250 forintért már meg lehet venni; a lefoglalások is ezt jelzik: az előző évekhez képest jóval többet, tavaly 100 ezer darabot foglalt le a rendőrség - hangsúlyozta Oláh Miklós - a Nemzeti Nyomozó Iroda kábítószer-bűnözés elleni osztályának vezetője.
Tájékoztatása szerint továbbra is jelentős az amfetamin-kereskedelem (vagyis a speed-eladás), ennek árában változás nem történt, már 2-3 ezer forintért is hozzá lehet jutni grammjához. A magyar kábítószerpiacon továbbra is forgalmaznak LSD-tartalmú bélyegeket, ebből tavaly nem, de idén Komárom-Esztergom megyében 18 ezer darabot foglaltak le.
Növekedni látszik a kokain-kereskedelem, tavaly 100 kilogrammot foglaltak le belőle, s a külföldi társszolgálatok is megerősítették, hogy tranzitországgá válunk a kokain-kereskedelemben - tette hozzá. Az a gyakorlat alakul ki, hogy Magyarországra léptetik be az árut, és az EU-n belüli enyhébb vámellenőrzést használják ki - tette hozzá.
Nem jelentős a heroinfogyasztás az országban, de növekvő a felvevőpiac. Aggodalomra ad okot, hogy míg korábban egy-egy régióra lehetett szűkíteni a heroin-fogyasztók körét - Békés, Hajdú-Bihar és Borsod-Abaúj-Zemplén megyében, elsősorban Miskolcon voltak a heroinfogyasztók - ez mára máshol is kezd megjelenni.
A kokain- és heroin-csempészetben nemzetközi együttműködéssel több ügy van folyamatban, és Dél-Amerikában is ki kellett építeni a rendőri kapcsolatokat, egyrészt a Magyarországra irányuló kokain-csempészet miatt, másrészt azért, mert egyre gyakrabban jelennek meg magyar állampolgárok elkövetőként az ottani lefoglalásoknál. Példaként említette azt a magyar férfit, aki Chilében előzetes letartóztatásban van, mert bűnszervezet tagjaként részt vett legalább 1.200 kilogramm kokain csempészetében.
A rendőrség megkezdte az ország különböző pontjain lefoglalt kábítószerek vegyi összetételének elemzését, az úgynevezett profilalkotást, hogy meg lehessen állapítani: a különböző helyeken lefoglalt anyagok közül melyek tartoznak egy szállítmányhoz. A profilalkotás lényege, hogy az egymástól látszólag független kábítószer-terjesztéseket össze lehessen kapcsolni, így derítve fel a csempészetet.
Oláh Miklós beszámolt arról is, hogy megváltoztak a futárok módszerei, a saját jármű helyett egyre gyakrabban szállnak tömegközlekedési eszközre, vonatra és buszra. Gyakori, hogy vonaton történik a kábítószer átadása, az albán bűnözők pedig Budapesten olykor nagyobb tételekkel is buszra szállnak - magyarázta.
A magyarországi gyártás a szakember szerint nem jellemző. Oláh Miklós beszámolója szerint a Magyarországra Hollandiából érkezik az ázsiai, vagy marokkói eredetű marihuána. Megjegyezte: a marokkói marihuánának a legmagasabb a THC-tartalma, a magyarországi termés hatóanyag-tartalma azonban alacsonyabb a fogyasztók által elvártnál, így a marihuána kétharmada külföldről érkezik az országba, és 2-2500 forintért árulják grammját.
Gócza Attila alezredes, a Heves Megyei Rendőr-főkapitányság osztályvezetője elmondta: a megyében a marihuána-fogyasztás a legjellemzőbb, és tapasztalatuk szerint a büntetés csökkentése érdekében a terjesztőknél legfeljebb egy heti adag van, amikor elfogják őket. Ez a mennyiség meghaladja ugyan a csekély mennyiséget, de nem éri el a jelentőset, amely a büntetés kiszabásánál fontos.
Németh Lajos alezredes, a Baranya Megyei Rendőr-főkapitányság osztályvezető-helyettese arról számolt be, hogy Baranyában 140 százalékkal nőtt a kábítószer-bűncselekmények száma. Tapasztalatuk szerint a marihuánán kívül a diszkódrogok fogyasztása nőtt jelentősen, ebben pedig szerepet játszott az extasy árának csökkenése. Nőtt a kokain-kereslet, és a fogyasztói kör egy része erőszakos bűncselekményekből szerzi a pénzt az anyagra. Pécsett tisztán kábítószer-kereskedelemmel foglalkozó réteg alakult ki.
Elmondta: tapasztalatuk szerint a baranyai kábítószert Budapesten élő pécsiek szerzik be, és futárral juttatják el a megyeszékhelyre, olykor depókat is közbeiktatva. Az osztályvezető-helyettes hangsúlyozta: ezért szükséges és elengedhetetlen a megyei rendőrkapitányságok együttműködése a Nemzeti Nyomozó Irodával.