"A nyugdíjasok nem a múlthoz, hanem a jövőhöz tartoznak, (...) őrájuk nem úgy kell tekinteni, mint akik itt maradtak a múltból, hanem akiknek aktív, formáló közük van a jövőhöz" - mondta Orbán Viktor. Hozzátette: Magyarországon a nyugdíjasok jelentik az egyik legaktívabb közéleti csoportot, amely sokat foglalkozik az ország kérdéseivel, akikhez a leggyorsabban jutnak el a hírek, és a leghamarabb alakítanak ki véleményt.
Ezért a nyugdíjasok lehetnek az a társadalmi réteg, amelytől a nemzeti konzultáció gondolata nyomán kiindulhat a közélet megújítása - mondta Orbán Viktor, aki arra a kérte a megjelenteket, hogy vegyenek részt ebben a munkában.
Mint mondta, sok helyen azt tapasztalja, hogy a nyugdíjasok úgy érzik, a társadalom lebecsüli azt a munkát, amelyet a rendszerváltás előtt, vagy az azóta eltelt 15 évben végeztek, mintha ők lennének a felelősek azért, hogy 1990-ben összeomlott a gazdaság.
"A demokrácia ellenfelei, vagy akik csak későbbi hívei lettek a demokráciának, azok éppen ezt az érzést akarják meglovagolni, és azt mondják, hogy azok, akik nem az utódpárt köreihez tartoznak, azok valójában lenézik mindazt, ami a rendszerváltás előtt történt, ez azonban nem így van" - mondta. "Lenézzük azt a politikai rendszert, de nem nézzük le az akkori embereket és az akkori munkát" - tette hozzá.
Hangsúlyozta: a Kádár-rendszer rossz politikai rendszer volt, de nem az volt vele a baj, hogy "nem haltak éhen az emberek", hogy mindenkinek volt állása, vagy hogy volt szakszervezeti beutaló az üdülőkbe. "Azt, ami nem volt vele baj, és a munkához, az akkor élt életünk megbecsüléséhez kötődik, azt bátran vállaljuk el" - mondta.
Rámutatott: a nyugdíjasok számára rendkívül fontos, hogy a munka becsülete helyreálljon az országban, és így elismerjék az idősek múltbéli tevékenységét is. A 2006-os választásoknak is a munkáról kell szólni, olyan kormánynak kell hatalomra kerülni, amely a munkát állítja gondolkodásának középpontjába, és a teljes foglalkoztatottság felé vezető úton indul el - mondta.
"A modern világgal összeegyeztethető, emberi szempontból vállalható, konkrét és komoly elvárás kell, hogy legyen a mindenkori kormányzatokkal szemben, hogy a nyugdíjasok mindennapi megélhetését érintő árak emelkedésének megakadályozzák, és azt az elviselhető szint alatt tartsák" - jelentette ki Orbán Viktor.
Csákabonyi Balázs, az MSZP országgyűlési képviselője, a Magyar Nyugdíjasok Egyesületeinek Országos Szövetségének elnökhelyettese szerint Orbán Viktor, a Fidesz elnöke "Budapest és a fővárosi munkásság után felfedezte a nyugdíjasokat".
A politikus nagyon szomorúnak nevezte azt, amikor a nyugdíjasok helyzetét kampánycélokra, számháborús célra használják. A képviselő értékelése szerint a Fidesz gőzerővel kezdte meg a 2006-os választási kampányt. Kifejtette, hogy Orbán Viktor és pártja 1991-ben "eltartottaknak" nevezte a parlamentben a nyugdíjasokat, és 1998-ban, amikor a párt kormányra került, egyeztetés nélkül csökkentette az eredetileg 20 százalékos nyugdíjemelést, így a nyugdíjasok többsége, akiknek 30 ezer forint fölött volt a nyugdíjuk, csak 11 százalékot kapott.
Csákabonyi szerint míg az elmúlt három évben 20 százalékkal nőtt a nyugdíjak reálértéke, az Orbán-kormány alatt 2000-ben, amikor 5,2 százalék volt a gazdasági növekedés, akkor mindössze 1 százalékkal.
A szocialista képviselő közölte: a Medgyessy-kormány rendezte az özvegyi nyugdíjak régóta szorgalmazott emelését, a Fidesz-kormányzat idején kidolgozott nagymama-gyest kedvezőbbre változtatták, és a novemberi nyugdíj-kiegészítésekkor a Központi Statisztikai Hivatal által megállapított nyugdíjas-inflációból, a nyugdíjas fogyasztói kosárból indulnak ki.