Tokaj: egymásnak üzenget a Fidesz és az MSZP

Utolsó frissítés:

Szerző:

szerző:
MTI
Tetszett a cikk?

A Fidesz parlamenti vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi a Tokaj Kereskedőház Rt. ügyében; szerintük az Orbán Viktor pártelnök ellen indított szocialista támadás hátterében Gyurcsány Ferenc miniszterelnök és az MSZP népszerűségvesztése, illetve az kereskedőház bújtatott privatizációjának leplezése húzódik meg, a szocialisták szerint a Fidesz "kármentő akciója" átlátszó.

A fideszes Répássy Róbert szerint "az elmúlt napokban Orbán Viktor ellen indított újabb hazug és nemtelen támadásoknak" az egyik oka Gyurcsány Ferenc és az MSZP radikális népszerűségvesztése, "a másik pedig a Tokaj Kereskedőház bújtatott privatizációjának az elleplezése", s úgy véli a szocialisták állnak az Orbán elleni támadás mögött. Répássy azt mondta, Orbán Viktor soha semmilyen társasági taggyűlésen nem vett részt, így erről jegyzőkönyv sem készülhetett.

Lendvai Ildikó, az MSZP frakcióvezetője pénteken azt mondta: ha igazak az ezzel kapcsolatos sajtóinformációk, Orbán "kettős szerepet" játszott 2001-ben, vagyis egyszerre volt az állami tulajdonon őrködő miniszterelnök, illetve a családi vállalkozás üzleti tanácsadója. Orbán Viktor cáfolta az Élet és Irodalom című hetilapban megjelenteket: azt, hogy jelen lett volna a részben felesége tulajdonában lévő Szárhegy-dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kereskedelmi és Szolgáltató Kft. 2001. június 4-i közgyűlésén, valamint hogy mondta volna azokat a mondatokat, amelyeket az állítólagos közgyűlési jegyzőkönyvből idézett a hetilap. A Fidesz szóvivője, Révész Máriusz közölte, hogy Orbán Viktor jogi úton kér elégtételt Lendvai Ildikótól. 

Répássy Róbert hangsúlyozta, hogy a Tokaj Kereskedőházat a polgári kormány nem akarta eladni, állami tulajdonban kívánta tartani, ezzel szemben a cég privatizációjáról éppen a Medgyessy-Gyurcsány-kormány döntött. A fideszes képviselő szerint a "bújtatott privatizáció első lépéseként a Medgyessy-Gyurcsány kormány a Forrás Rt.-t ár alatt eladta Leisztinger Tamásnak, Gyurcsány Ferenc milliárdos társának, aki ezzel megszerezte a Tokaj Kereskedőház közel 25 százalékát, valamint ezzel elővételi jogot a Tokaj Kereskedőház fennmaradó részére". Közölte: annak érdekében, hogy kiderüljön, mi is történt a Tokaj Kereskedőház bújtatott privatizációjánál, a Fidesz parlamenti frakciója vizsgálóbizottság felállítását kezdeményezi.

A fideszes politikus szerint az MSZP-nek és Lendvai Ildikónak válaszolnia kell arra, hogy valóban Leisztinger Tamás áll-e a Tokaj Kereskedőház bújtatott privatizációja mögött, illetve hogy támogatják-e az ezzel kapcsolatos parlamenti vizsgálóbizottság felállítását. 

Az MSZP közleményben tudatta, hogy átlátszónak tartja Répássy "kármentő akcióját", aki "lázasan próbál másról beszélni" ahelyett, hogy főnökével tisztáztatná, adott-e kormányfői funkciójával erkölcsileg össze nem férő tanácsot Orbán Viktor saját családja vállalkozásának állami eszközökkel történő gyarapítására, s egy szót sem ejt az Orbán-féle családi vállalkozás 1998-2002 közötti állami kapcsolatainak feltárásáról, ehelyett egy másik cég, az állami tulajdonban lévő Tokaj Kereskedőház jelen helyzetét és perspektíváit hajlandó vizsgálni. A közlemény aláhúzza: ezt a céget a Gyurcsány kormány állami tulajdonban tartotta, és veszteségesből nyereségesre fordította, miután távozott az a vezetés, amely "jórészt az Orbán-féle családi vállalkozás üzletfeleiből és barátaiból állt". 

Ha a Fidesznek nincs félnivalója, akkor hozzájárul az Orbán családhoz kötődő vállalkozás ügyeinek és állami támogatásának tisztázásához, és nem tesz úgy mintha a sajtó állítása szerint terhelő dokumentumok nem Orbán Viktorról, hanem Gyurcsány Ferencről szólnának - áll a közleményben. "Az MSZP (szemben a Fidesz-kormánnyal), még soha nem zárkózott el semmilyen ügy vizsgálatától, most sem fog. Azt azonban nem hagyja, hogy a Fidesz az Orbán Viktor számára kínos vizsgálóbizottság felállítását egy másik, másról szóló vizsgálat körülötti habveréssel szedje el" - írja a frakció.