Az Országgyűlésnek pénteken benyújtandó határozati javaslatot jegyző Szijjártó Péter elmondta: a vizsgálóbizottság célja, hogy tisztázza az "Apró-Gyurcsány érdekkör" privatizációban betöltött szerepét, feltárja állami vállalatokkal ápolt kapcsolatát, és fényt derítsen arra, hogy milyen forrásokból származott a miniszterelnök tavalyi 100 milliós és tavalyelőtti 83 millió forintos jövedelme.
A testület "az Apró-Gyurcsány érdekkör privatizációból, állami megrendelésekből, illetve állami hitelekből történő meggazdagodásának titkairól" címet viselné, tíz tagú lenne, és 180 napig működne - ismertette Répássy Róbert, aki közölte azt is, hogy a kezdeményezéshez szükséges aláírásokat pénteken vagy hétfőn csatolják majd az előterjesztéshez.
A képviselő a kezdeményezés indoklásaként emlékeztetett arra, hogy Gyurcsány Ferenc hivatalba lépésekor megígérte: a nyilvánosság előtt beszámol cégeinek az állammal és állami vállalatokkal fennálló kapcsolatairól, ezt azonban nem tette meg. Az ellenzéki politikus utalt arra, hogy a napokban nyilvánosságra került miniszterelnöki vagyonnyilatkozatban 2004-re 100 millió forintos vagyongyarapodás szerepel. Hozzátette: már másfél évvel ezelőtt is szerették volna tisztázni, hogy bizonyos állami ingatlanok hogyan kerültek a Gyurcsány-család érdekkörébe.
Szijjártó Péter úgy fogalmazott: a másfél év alatt "Gyurcsány Ferenc úgy vetette le magáról az ő és családja meggazdagodására vonatkozó kérdéseket, mint bolhás kutya a vizet".
A vizsgálóbizottság egyebek mellett olyan kérdésekre keresne választ, hogy az "Apró-Gyurcsány" érdekkör politikai kapcsolatait, befolyását felhasználta-e családi vállalkozások vagyongyarapításához, hogy hogyan és mely állami tisztségviselőknek vagy állami tulajdonú társaságok vezetőinek közreműködésével vált a közvagyon egy jelentős része az említett érdekkör magánvagyonává - áll a sajtótájékoztatón kiosztott határozati javaslatban.
A testület feltárná azt is, hogy került-e állami vagy önkormányzati ingatlan az "Apró-Gyurcsány érdekkör" tulajdonában lévő társaságok, vagy azok tagjai tulajdonába, illetve, hogy a balatonöszödi kormányüdülő egyik villájának megszerzésében szerepet játszott-e Szilvásy György és Gyurcsány Ferenc közös pártállami múltja és az, hogy a szerződéskötés időszakában Szilvásy a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára volt.
Répássy Róbert az MTI kérdésére leszögezte: a Tokaj Kereskedőház kapcsán Orbán Viktort ért támadás pontosan azt a célt szolgálta, hogy a közvélemény ne Gyurcsány Ferenc vagyongyarapodásával foglalkozzon, hanem azzal, hogy a Fidesz-elnök feleségének résztulajdonában álló kft nyolc- vagy kilencmillió forintos állami támogatást kapott-e vagy sem.