Kovács Zoltán a Fiúk a szőlőben című cikkében hangsúlyozza: a szerkesztőség tisztában van állításainak súlyával, a lap vezetői a felelősségükkel, s azzal is, hogy az olvasók bizonyítékokat várnak, de ezeket a bizonyítékokat a szerkesztőség "elsősorban az ilyenkor várható jogi processzus keretében, a bíróság előtt, vagy ha azt jogi kötelezettség írja elő, hivatalos vizsgálóbizottság előtt kívánja bemutatni".
A főszerkesztő megjegyzi, hogy az újsághoz lapzártáig nem érkezett helyreigazítási kérelem, perindításról sincs tudomása a március 11-én megjelent cikk miatt, amelyben "jegyzőkönyvi kivonatokat közölt az Orbán Viktor feleségének érdekeltségi körébe tartozó kft taggyűléséről, azt állítva, hogy az akkor hivatalban lévő miniszterelnök személyesen is részt vett a kft némely taggyűlésén és érdemi észrevételeket tett".
"A lap fenntartja a riportban foglalt állításait", de azért nem hozza nyilvánosságra bizonyítékait, mert azok rendszert alkotnak, s nem akarja gyengíteni e rendszert egyes bizonyítékok kiemelésével, továbbá megállapodást kötött a lap informátoraival, "mely szerint személyüket csak hivatalos eljárásban, tanúvallomás keretében hozzuk nyilvánosságra".
A főszerkesztő kitér a cikksorozattal kapcsolatos egyes megnyilatkozásokra - fideszes "jogi képtelenségeket", valamint a konzervatív publicisták "rettenetes mennyiségű zagyvalékait" emlegetve -, majd felhívja a figyelmet a cikk utolsó mondatára, a kft egyik taggyűlésén részt vevő ügyvéd szavaira - "dolgozom a hegyalja-törvényen" -, amelyekből arra a szándékra következtet, hogy a "törvényhozást magát rendelnék alá a kft tulajdonszerzésének". A lap főszerkesztője azért bírálja Orbán Viktort, mert nem reflektált erre a megjegyzésre, pedig - Kovács Zoltán szerint - ha a törvények igazodnak a magántársaság érdekeihez, akkor azt az "államhatalmi-államszervezési modellt nevezik oligarchiális modellnek".
Az Élet és Irodalom egy birtokába jutott taggyűlési jegyzőkönyvre hivatkozva azt írta: "a volt miniszterelnök és barátai szeme előtt a 43 hektáros Szarvas-dűlő spekulatív megszerzése lebegett, nem pedig az, hogy ezt az egyedülálló nemzeti kincset egyben kell tartani".
A Szárhegy dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft.-ben az Élet és Irodalom adatai szerint tulajdonostárs volt Lévai Anikó, Orbán Viktor felesége is. E kft állítólagos 2001. június 4-i taggyűlési jegyzőkönyvéből idézett a hetilap olyan, Orbán Viktornak tulajdonított kijelentést, amely szerint az akkori kormányfő azt mondta volna: "Mi közvetlenül nem vehetünk meg semmit a kereskedőháztól, forgácsokat le lehet választani az ésszerű vagyongazdálkodás keretében a kereskedőháztól".
Orbán Viktor, a Fidesz elnöke egy héttel a cikksorozat első részének megjelenése után újságíróknak cáfolta, hogy részt vett volna a Szárhegy dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft. taggyűlésén.
"Soha semmilyen taggyűlésen nem vettem részt, sem miniszterelnök koromban, sem azóta" - jelentette ki, hozzátéve: nem tagja semmilyen társaságnak, egy taggyűlésen viszont csak a tagok vehetnek részt.
Az Országgyűlés ügyrendi bizottsága szerdán egyhangúan általános vitára alkalmasnak találta azt a szocialista határozati javaslatot, amely "az Orbán-család állami forrásokból történő gazdagodása, különös tekintettel a szőlőbirtokokra" elnevezésű parlamenti vizsgálóbizottság felállítására irányul.