A napokban több mint 100 daru pusztult el a szakértők szerint egy monokrotofosz nevű - Magyarországon már 1997-ben betiltott hatóanyag-tartalmú - vegyszer hatása miatt. E vegyszer áldozatává azonban nemcsak darvak, hanem varjak, seregélyek és verebek is váltak a darupusztulás környékén.
A madártetemek megtalálását követően a Növény- és Talajvédelmi Szolgálat belső szabályzatának megfelelően vizsgálat indult annak kiderítésére, hogy mi okozta az állatok pusztulását. Ezt a Növény- és Talajvédelmi Szolgálat fácánkerti ökotoxikológiai laboratóriumában vizsgálták.
A begyminták vizsgálatát követően a laboratóriumban megtalálták a monokrotofosz nevű hatóanyagot. Ez egy 1997-ben betiltott növényvédő szernek volt a hatóanyaga. Jelenleg ezt Magyarországon már legálisan nem lehet használni.
Ezzel párhuzamosan az agrártárca szakszolgálatának Békés megyei munkatársai a madárvonulás irányát követve megkezdték a kutatást. Így találtak rá Gyomaendrőd közelében egy olyan búzatáblára, amelynek szélén egy 40 méteres sávban szétszórt búzát találtak. Ezt Eke István kiszórt csaléteknek minősítette, amelyet rágcsálóknak, elsősorban pockoknak szántak.
A búzatábla szélén talált búzaszemekből vett mintát a szakemberek megvizsgálva megtalálták ugyanazt a vegyszert, amelytől a madarak elpusztultak. Ezt követően a táblát GPS-szel - azaz műholdas helymeghatározással - bemérték, és közölték a rendőrséggel a terület tulajdonosának nevét, kérve, hogy a hatóság emberei intézkedjenek.
Az ügyet a Növény- és Talajvédelmi Szolgálat munkatársai péntekre derítették fel. Az ügy részleteiről hétfőn sajtótájékoztatót tartanak az érintett szervezetek képviselői Szarvason.
Darupusztulás: megtalálták a lehetséges elkövetőt
Utolsó frissítés:
Békés megyében a Növény- és Talajvédelmi Szolgálat szakemberei, valamint a rendőrség közösen megtalálta a napokban történt darupusztulás lehetséges okozóját, egy gyomaendrődi gazdálkodót - mondta szombaton Eke István, az FVM Növény-és Talajvédelmi Főosztályának vezetője.