"Az 1944-45-ben nyilaskeresztes fegyveresek által Dunába lőtt áldozatok emlékére állíttatott 2005. április 16-án" – idézte az emlékművön olvasható feliratot az alkotó, Pauer Gyula szobrászművész.
A szöveg három nyelven (magyarul, angolul és héberül), öntöttvas táblákon olvasható az emlékhely három pontján. A parti szegély terméskövére erősített cipők mögött negyven méter hosszúságú, hetven centiméter magas kőpad húzódik.
Az idén Kossuth-díjjal kitüntetett alkotó elmondta, hogy az öntöttvasból kiöntött hatvan pár cipő az 1940-es évekből való.
Pauer Gyula elmondta, hogy a megvalósítás alkotói kezdeményezés alapján indult, filmes barátjával, Can Togay-jal találták ki az ötletet. Az emlékmű mintegy 24 millió forintba került. Mint hozzáfűzte, a Miniszterelnöki Hivatal felkarolta a kezdeményezést, 19 millió forinttal támogatta a megvalósítást, emellett magánszemélyektől is érkeztek adományok a Szobrászatért Alapítvány "Cipők a Duna-parton" elkülönített számlájára.
Az emlékmű-avatás a szombaton tartandó fáklyás holokauszt-megemlékezés része lesz, a felekezetek általi megáldást vasárnap tartják - tájékoztatott a szobrászművész.