Az Országgyűlés Emberi Jogi, Kisebbségi és Vallásügyi Bizottsága a Pénzügyminisztérium nyomására áprilisban olyan javaslatot fogadott el, amely megfosztja költségvetési önállóságától az Egyenlő Bánásmód Hatóságot.
Ha a parlament így fogadja el a törvényt, Magyarország az Európai Bíróság elé kerülhet - áll a Magyar Helsinki Bizottság, a Háttér Társaság a Melegekért,
a Roma Polgárjogi Alapítvány és a Nemzeti és Etnikai Kisebbségi Jogvédő Iroda állásfoglalásában.
A szöveg emlékeztet arra, hogy az országgyűlés sok évi huzavona után a 2003-as év végén megszavazta az esélyegyenlőségről és az egyenlő bánásmódról szóló törvényt. A rasszizmus és az intolerancia leküzdésére alakult szervezetek nem állhatnak kormányzati irányítás alatt; függetlenségük garanciájaként biztosítani kell pénzügyi önállóságukat - szögezi le a közlemény.
Ez azt jelenti - fejtik ki a szervezetek - hogy a hatóság felügyeletét ellátó miniszter – legyen az a kancelláriaminiszter vagy bármelyik szakminiszter – a hatóság vezetőjének nem adhat utasítást, és az országgyűlés által meghatározott költségvetését nem módosíthatja. A Pénzügyminisztérium (PM) törvényelőkészítői – figyelmen kívül hagyva a nemzetközi jogi kötelezettségeinket – az adókról és járulékokról szóló törvényeket módosító javaslatuk révén törölni akarják az esélyegyenlőségi törvényből azt a bekezdést, amely az Egyenlő Bánásmód Hatóság költségvetési önállóságát biztosítja. Ha ez megvalósul, a szervezet működése ténylegesen befolyásolhatóvá válik, képletesen szólva a Hatóság a minisztérium egyik főosztályává gyengül - áll a jogvédő szervezetek által kibocsátott szövegben, amely szerint az Európai Bíróság elmarasztalhatja Magyarországot, ha az Egyenlő Bánásmód Hatóság költségvetési önállóságát nem védi meg.
Emberjogi szervezetek a parlamentet figyelmeztetik
Utolsó frissítés:
Magyarország az Európai Bíróság elé kerülhet - állítja több hazai emberjogi szervezet- ha a parlament elfogadja azt a törvényt, amely megfosztja költségvetési önállóságától az Egyenlő Bánásmód Hatóságot.