Nem az éghajlatváltozás okozza a szélsőséges csapadékhullást

Utolsó frissítés:

Tetszett a cikk?

Az elmúlt napokban Magyarországon hullott csapadék mennyisége rendkívüli, de nem írható a globális éghajlatváltozás számlájára - közölte az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) munkatársa.

"A csapadékhullás mindenképpen rendkívüli volt, három-négy hónapnyi eső hullott az elmúlt napokban, de elő szokott ilyen fordulni" - mondta Schlanger Vera, az OMSZ Értékelő és Módszertani Osztályának klimatológusa. Példaként említette, hogy 1999. július 10-én és 11-én, azaz két nap alatt, csaknem 300 mm eső zúdult Erdőtelekre, miközben az éves országos átlag 600-650 mm.

"Biztos, hogy nincs konkrét összefüggés az éghajlat-változás és a mostani heves esőzések között" - hangoztatta. Rámutatott, a globális felmelegedést nem úgy kell elképzelni, hogy az időjárás évről évre melegebb lesz, a szakértők ugyanis hosszú idősorok és trendek alapján következtetnek bizonyos változásokra.

Van azonban olyan vélemény is, mely szerint egyre több lesz bolygónkon a szélsőséges esemény, a szélsőséges viharok, a rendkívüli mennyiségű csapadékkal járó esőzések, a nagy melegek és nagy hidegek - mondta a szakember, ismételten hangsúlyozva, mégsem lehet azt mondani, hogy a mostani többnapos nagy csapadékhullás az éghajlatváltozás miatt lenne.

Megjegyezte, a jelenlegi csapadék okozta károk előidézésében más természeti változások is szerepet játszottak, így például Mátrakeresztesen a jelentős nagyságú erdőterület tarra vágása miatt okozott óriási károkat a lezúduló víz.